Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowa aplikacja do zakupu biletów dla podróżujących po Metropolii GZM. Zastąpi system ŚKUP

Kupione w aplikacji Transport GZM bilety jednorazowe należy "skasować", skanując kod QR. Z czasem ta zasada ma zostać rozszerzona również na bilety kupione w zewnętrznych apkach

Podróżujący komunikacją miejską po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mogą korzystać z nowej aplikacji Transport GZM do zakupu biletów. Można już ją pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Za jej pomocą użytkownik założy konto bez wizyty w punkcie obsługi pasażera i bez oczekiwania na wyrobienie karty (jak to było we wcześniej obowiązującym systemie ŚKUP). Można w niej kupić wszystkie bilety z taryfy, w tym także bilety długookresowe, na 30, 90 i 180 dni, metrobilety oraz bilety pakietowe.

Przeczytajcie także: PayEye wdraża płatności online

Bilety jednorazowe (na 20, 40 i 90 minut) po zakupie w apce należy "skasować" poprzez zeskanowanie kodu QR znajdującego się w pojeździe. To rozwiązanie znane np. mieszkańcom Warszawy, która również w ten sposób zabezpiecza się przed nieuczciwymi pasażerami, którzy chcieliby kupić bilet już po wejściu kontrolera. Dostęp do kodów ma być łatwy – w każdym pojeździe umieszczono od 6 do 12 naklejek. Co istotne, już teraz obowiązująca zasada "kasowania" biletów w apce GZM-u ma wkrótce zostać rozszerzona także na zewnętrzne aplikacje. Więcej na temat aplikacji umożliwiających zakup biletów na transport publiczny przeczytacie w tekście: Aplikacje do zakupu biletów komunikacji miejskiej. Które działają w Waszym mieście?

Aplikacja umożliwia również planowanie podróży dzięki dostępnym w niej rozkładom jazdy i planerowi. Jak zaznaczają przedstawiciele górnośląsko-zagłębiowskiego ZTM-u, z czasem funkcjonalność rozwiązania ma się rozszerzać. Jesienią ma zostać uruchomiona opcja "Podróż Start/Stop", w ramach której dostępne będą bilety 5-, 10- i 15-minutowe, 30-minutowa bezpłatna pauza na przesiadkę i optymalizacja przejazdów. Na koniec dnia system przenalizuje wszystkie przejazdy start/stop i dobierze najkorzystniejszy finansowo dla pasażera przedział czasowy. Dodatkowo niezależnie od liczby takich przejazdów w trakcie dnia system naliczy opłatę nie wyższą niż równowartość ceny biletu dziennego (12 zł).

Przeczytajcie także: Pocztowy udostępnił przelewy na numer telefonu Blik

Udostępniona właśnie aplikacja jest elementem systemu Transport GZM, który docelowo zastąpi wspomnianą wyżej Śląską Kartę Usług Publicznych (ŚKUP). O tym, że takiej zmiany należy się spodziewać, mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl m.in. w tekście ŚKUP doczeka się modernizacji. Ofertę przetargu złożyła jedna firma. Za przygotowanie nowego systemu, podobnie jak i startego, odpowiada Asseco.

Dotychczas karty ŚKUP były jedynym nośnikiem biletów okresowych oraz informacji na temat przysługujących pasażerom zniżek, a zdalne załatwianie spraw z nimi związanych było utrudnione. Rozwiązanie było krytykowane m.in. za awaryjność i niefunkcjonalność.

W nowym modelu pasażer ma korzystać z systemu całkowicie online. W tym celu powinien założyć anonimowe lub imienne konto użytkownika w Transport GZM. To pierwsze pozwoli mu na zakup wybranych biletów (na okaziciela). Konto imienne da zaś dostęp do pełnej funkcjonalności systemu – zakup dowolnego biletu, zapisanie ulgi w systemie czy podróż bez konieczności okazywania dokumentów podczas kontroli (po potwierdzenie ulgi podczas pierwszej kontroli lub w punkcie obsługi pasażera).

Podstawą rozwiązania jest aplikacja mobilna, natomiast pasażerowie przyzwyczajeni do używania plastikowych kart będą mogli się posługiwać na razie starymi kartami ŚKUP również w nowym systemie. Docelowo zostaną one jednak zastąpione kartami Transport GZM.

Fot. GZM.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies