Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Aplikacje do zakupu biletów komunikacji miejskiej. Które działają w Waszym mieście?

Największą liczbą obsługiwanych miast może się pochwalić mPay

Zakup biletu w telefonie to wygodna metoda uregulowania należności za przejazd transportem publicznym, z której mogą korzystać osoby podróżujące komunikacją miejską w wielu polskich miastach. Już po raz trzeci serwis cashless.pl przygotował zestawienie, z którego dowiecie się, które z popularnych aplikacji umożliwiają wnoszenie płatności za bilety w poszczególnych miejscowościach.

Przeczytajcie także: Aplikacje do płacenia za parkowanie

Jak wynika z danych przesłanych przez operatorów aplikacji, największą liczbą obsługiwanych miast może się pochwalić mPay. Za pomocą tej apki kupicie bilety w 72 miastach, a do tego również w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) i Metropolitalnym Związku Komunikacyjnym Zatoki Gdańskiej (MZKZG, w tabeli poniżej: Trójmiasto). GZM zrzesza 41 gmin, a obsługuje transport w 56 miastach i gminach. Z kolei w ramach MZKZG można kupować bilety uprawniające do przejazdu w Gdańsku, Gdyni, Pruszczu Gdańskim, Redzie, Rumii, Sopocie i Wejherowie.

Drugie miejsce pod względem zasięgu ma SkyCash, a trzecie moBiLET. U obu operatorów kupicie bilety na transport publiczny zarówno w metropolii górnośląsko-zagłębiowskiej, jak i w okolicach Trójmiasta, a do tego również w przypadku SkyCash w 59 innych miastach, a w przypadku moBILET w 55.

W tabeli poniżej sprawdzicie, w których miastach można kupić bilety za pomocą apek poszczególnych operatorów. Oprócz wspomnianych już mPay, SkyCash i moBiLET, znajdziecie również informacje o aplikacjach Zbiletem, GoPay i Jakdojade. Dane dotyczą biletów jednorazowych lub krótkookresowych dostępnych w tych apkach. Trzeba mieć na uwadze, że dystrybucja biletów długookresowych rządzi się innymi prawami – w niektórych miastach można je również kupować przez aplikacje, w innych nie.

Przeczytajcie także: Ranking aplikacji bankowych

Warto przypomnieć, że dzięki partnerstwom z moBiLETem i SkyCashem usługę regulowania za należności za przejazd autobusem czy tramwajem wprowadziły do swoich aplikacji niektóre banki. Bilety komunikacji miejskiej kupować mogą w swojej bankowości mobilnej klienci: Aliora, BNP Paribas, ING, Millennium, Pekao, PKO BP, Santandera oraz VeloBanku.

A z kolei oprócz sieci o zasięgu ogólnopolskim w niektórych miastach działają również lokalne rozwiązania. Mowa np. o aplikacjach przygotowanych przez Mennicę Polską: Urbancard dla Wrocławia czy Mint Mobile dla Bydgoszczy i Łodzi. Tego typu aplikacje dla miast rozwija także GoPay.

Zapytaliśmy też operatorów o wartość sprzedanych przez nich biletów komunikacji miejskiej w minionym roku. Z pierwszej trójki tylko moBiLET nie chciał ujawnić swoich wyników. SkyCash przekazał nam, że wartość sprzedanych w aplikacji biletów wyniosła w 2022 r. 53,1 mln zł. Z kolei w przypadku mPay było to 26,6 mln zł, czyli niemal dwukrotnie więcej niż rok wcześniej (w 2021 r. mPay sprzedał bilety za 14,6 mln zł).

Z mniejszych operatorów informacjami podzielił się GoPay, podając, że jego obroty wyniosły niecałe 5 mln zł, a sprzedano ponad 1,3 mln biletów. Jakdojade nie chciało przekazać danych finansowych, wyjawiło jednak, że w 2022 r. w aplikacji średnio miesięcznie bilety kupowało blisko 700 tys. unikalnych użytkowników.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies