Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Revolut staniał. Może być wart nie 33 mld a "tylko" 18 mld dolarów

Na redukcję wyceny Revoluta wpłynąć mogą zastrzeżenia audytorów do wyników firmy w 2021 roku

Bank inwestycyjny Schroders szacuje, że wartość jego udziałów w Revolucie spadła o połowę. Na koniec ubiegłego roku aktywa te wycenił na ok. 6,7 mln dolarów, podczas gdy w analogicznym okresie 2021 roku było to ok. 12,6 mln dolarów. Może to rzutować na ogólną wycenę najbardziej znanego, brytyjskiego fintechowego banku. O sprawie donosi m.in. The Guardian, dodając, że Revolut może być teraz warty "tylko" 18 mld dolarów, podczas gdy jeszcze niedawno było to ok. 33 mld dolarów.

Przeczytajcie także: EPI przejmuje holenderskiego odpowiednika systemu Blik

W przypadku Revoluta, w przeciwieństwie do wielu innych fintechów, brakowało w ostatnim czasie informacji, które wpłynęłyby na znaczące obniżenie wyceny spółki. Firma nie informowała też o zwolnieniach (niedawno ogłosiła nawet plany poważnej rozbudowy zespołu) czy potrzebie pozyskania dodatkowych środków od inwestorów. Revolut zaprezentował też wyniki za 2021 roku, w których pochwalił się pierwszym w historii zyskiem. Skąd zatem obniżka wyceny dokonana przez Schroders?

Za problematyczne mają być uznawane właśnie wyniki za 2021 rok. Audytorzy z firmy BDO mieli do nich zastrzeżenia – pojawiły się kłopoty ze zweryfikowaniem setek milionów funtów przychodów. Ocenę utrudniały wady w wewnętrznych systemach fintechu. Przedstawiciele Revoluta przekonywali jednak, że uchybienia zostały usunięte i wyniki nie powinny wzbudzać wątpliwości. Jednocześnie trzeba dodać, że nie tylko Schroders obniżył wycenę swoich udziałów w Revolucie – wcześniej zrobił to fundusz TPVG.

Przeczytajcie także: Xiaomi Smart Band 7 NFC dostępna w Polsce

Racjonalizacja wycen to proces, który dotyczy wielu spółek fintechowych. Dla przykładu Stripe, który przed dwoma laty wyceniany był na 95 mld dolarów, teraz ma być warty 63 mld dolarów. Latem ubiegłego roku Klarna zakończyła kolejną rundę finansowania i pozyskała od inwestorów 800 mln dolarów, co pozwoliło ją wycenić na niespełna 7 mld dolarów. Tymczasem w połowie 2022 roku fintech miał być wart ok. 45 mld dolarów. Drastycznie skurczyła się też kapitalizacja notowanego na giełdzie podmiotu Zip – właściciela Twisto. Ponadto w I kw. 2023 roku zaledwie jeden podmiot z sektora fintech stał się jednorożcem, czyli biznesem wycenianym na minimum 1 miliard dolarów. To najgorszy wynik od 2016 roku.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies