Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kiepskie wieści z sektora fintechów. W I kw. doczekał się tylko jednego jednorożca

Chociaż firmy z branży w ubiegłym kwartale pozyskały od inwestorów 15 mld dolarów, to ponad 40 proc. tej kwoty zebrała jedna firma

Firma analityczna CB Insights opublikowała raport dotyczący sytuacji w branży fintechowej. Wynika z niego m.in., że w I kw. 2023 roku zaledwie jeden podmiot z tego sektora (egipski MNT-Halan) stał się jednorożcem, czyli biznesem wycenianym na minimum 1 miliard dolarów. To najgorszy wynik od 2016 roku.

Przeczytajcie także: Santander zmienia ofertę rachunków

Wynik z poprzedniego kwartału wygląda naprawdę kiepsko, gdy zestawi się go np. z danymi z analogicznego okresu 2022 roku – wówczas przybyło aż 38 jednorożców. Łącznie takich biznesów w I kw. br. było 314, czyli o 11 proc. więcej niż przed rokiem. Dziesięć największych pod względem wyceny to firmy amerykańskie lub brytyjskie, a większość z nich świadczy usługi w modelu B2B.

Z raportu można się też dowiedzieć, że w minionym kwartale fintechy łącznie pozyskały od inwestorów 15 mld dolarów. W porównaniu z kwartałem poprzedzającym oznacza to wzrost aż o 55 proc. Jednak pokaźną część tej kwoty stanowiły środki zebrane przez jedną firmę – Stripe. W serwisie cashless.pl mogliście niedawno przeczytać, że podmiot ten pozyskał aż 6,5 mld dolarów. Bez tego finansowania branża zebrałaby 8,5 mld dolarów: o 12 proc. mniej niż w IV kw. 2022 roku. Warto też odnotować, że w I kw. minionego roku fintechy zebrały 30,5 mld dolarów.

Przeczytajcie także: Nowa metoda płatności w aplikacji PKP Intercity

Mniejsze finansowanie wynika z kurczącej się liczby transakcji: w minionym kwartale na rynku fintechów zanotowano ich 983. W kwartale poprzedzającym takich umów podpisano 1007, a w analogicznym okresie poprzedniego roku 1629. W minionym kwartale 72 proc. transakcji dotyczyło finansowania na wczesnym etapie funkcjonowania fintechu – to najwyższy wskaźnik w historii. Co ciekawe, z 10 największych rund finansowania w tym segmencie aż 6 dotyczyło podmiotów spoza USA.

Więcej interesujących danych znajdziecie pod tym adresem.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies