Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
EPI przejmuje holenderskiego odpowiednika systemu Blik. Jeszcze w tym roku chce uruchomić pilota swoich usług

Rozwiązanie oferowane przez EPI, która chce być konkurentem Mastercarda i Visy, w pierwszej kolejności trafi do klientów z Francji i Niemiec

EPI, czyli European Payments Initiative, instytucja utworzona, by konkurować w Europie z amerykańskimi organizacjami płatniczymi, poinformowała o swojej pierwszej akwizycji. Jej bohaterem jest firma iDEAL, którą uznać można za holenderskiego odpowiednika popularnego w Polsce systemu Blik. iDEAL działa także w Belgii i Luksemburgu, a specjalizuje się w płatnościach online. Przejęcie zostanie sfinalizowane pod warunkiem zatwierdzenia transakcji przez władze.

Przeczytajcie także: Banki zapowiedziały powstanie europejskiej organizacji płatniczej

Przypomnę, że EPI została założona przez europejskie banki oraz operatorów płatności w połowie 2020 r. Początkowo zakładano, że organizacja zaoferuje pełną paletę usług płatniczych włącznie z kartami, by móc konkurować z globalnymi graczami. Później jednak plany zrewidowano. Liczące początkowo kilkadziesiąt podmiotów grono instytucji zainteresowanych udziałem w projekcie skurczyło się. Rezygnację z uczestniczenia w projekcie ogłosił m.in. jedyny bank z Polski – PKO BP.

Zmianie uległy też priorytety EPI. Na początku ubiegłego roku podano, że EPI ma się skoncentrować na budowie rozwiązania do płatności natychmiastowych. Niedawno organizacja zaprezentowała także swoje nowe logo. Więcej na ten temat w tekście Europejskiej karty płatniczej na razie nie będzie, ale odpowiedzialna za nią firma wciąż działa. Właśnie pokazała nowe logo.

Przeczytajcie także: PKO BP zrezygnował z udziału w EPI

W opublikowanej dzisiaj informacji prasowej EPI podaje też, że zyskała czterech nowych udziałowców. Wśród nich znaleźli się Belfius, DZ Bank, ABN Amro i Rabobank. Ujawniono także więcej informacji na temat opracowywanej usługi. Produkt EPI ma być, jak to określono, wielopłaszczyznowym portfelem cyfrowym i środkiem natychmiastowej płatności między kontami, oferowanym pod jedną marką, zunifikowaną we wszystkich krajach europejskich.

Początkowo umożliwi transakcje typu P2P (między odbiorcami) a następnie płatności za zakupy online i mobilne oraz płatności w punktach sprzedaży. Obsługiwać ma płatności jednorazowe, subskrypcje i raty. Z czasem mają być proponowane usługi o wartości dodanej, w tym płatności odroczone, tożsamość cyfrowa i programy lojalnościowe. Uruchomienie pilota planowane jest jeszcze w tym roku we Francji i Niemczech. Szersze wdrożenie ma nastąpić na początku przyszłego roku.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies