Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Powstanie europejski system płatniczy. Szesnaście banków zebrało się, by konkurować z Visą i Mastercardem

Nowy system ma także uchronić europejski rynek finansowy przed zagrożeniem ze strony chińskich gigantów

O tym, że Unia Europejska chce stworzyć własny system płatniczy, konkurencyjny dla amerykańskich organizacji płatniczych Visa i Mastercard oraz chińskich gigantów finansowych, serwis cashless.pl informował już w lutym 2020 r. Wygląda na to, że projekt dojrzał do realizacji. Dzisiaj ogłoszono, że szesnaście dużych banków strefy euro zaczęło go wdrażać. Europejska Inicjatywa Płatnicza (EPI) ma być systemem płatniczym z własnymi kartami dla konsumentów i handlowców w Europie, cyfrowym portfelem i przelewami P2P.

Przeczytajcie także: SGB i BPS wprowadzają mojeID

Wspierające projekt banki to: BBVA, BNP Paribas, Groupe BPCE, CaixaBank, Commerzbank, Crédit Agricole, Crédit Mutuel, Deutsche Bank, Deutcher Sparkassen- und Giroverband, DZ BANK Group, ING, KBC Group, La Banque Postale, Banco Santander, Société Générale, UniCredit. Ogłoszono, że inicjatywa zyskała wsparcie Europejskiego Banku Centralnego, który od dawna promuje pomysł systemu transgranicznego.

– Dziesięć państw europejskich wciąż ma krajowe systemy, które nie akceptują kart z innych państw członkowskich UE. Istnieje również rosnąca liczba innowacyjnych usług, takich jak portfele cyfrowe, które są oferowane tylko na poziomie krajowym. Obecna sytuacja przyciągnęła inicjatywy globalnych graczy, których celem jest wyeliminowanie niedociągnięć w transgranicznych płatnościach detalicznych poprzez budowę nowego systemu oddzielnych płatności – napisał w oświadczeniu Europejski Bank Centralny. Dodał, że Europejska Inicjatywa Płatnicza ma rozwiązać te problemy.

Przeczytajcie także: BNP Paribas przyspieszył transformację

Banki założycielskie w najbliższych tygodniach mają utworzyć tymczasową spółkę z siedzibą w Brukseli. Podmiot wypracuje plan realizacji projektu. Zostanie on oceniony przez każdą instytucję i na tej podstawie zostanie podjęta decyzja o ostatecznym przystąpieniu do konsorcjum EPI.
Do końca 2020 r. do wyżej wymienionych banków mogą dołączyć inne instytucje finansowe. Oczekuje się, że faza operacyjna projektu nastąpi w 2022 r.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies