Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Powraca temat europejskiego systemu kartowego. Powstanie alternatywa dla rozwiązań z USA i Chin?

Temat suwerenności UE w branży płatniczej coraz częściej przebija się w dyskusjach urzędników z Europy

Jesienią bieżącego roku Komisja Europejska ma zaprezentować strategię integracji rynku płatności w UE. Celem ma być ułatwienie korzystania z lokalnych usług płatniczych i zmniejszenie uzależnienia od rozwiązań amerykańskich gigantów, czyli Visy i Mastercarda, ale też korporacji z sektora IT, m.in. Google'a oraz Apple'a. Niebawem mają wystartować publiczne konsultacje poświęcone temu zagadnieniu.

Przeczytajcie także: Mastercard i Visa porozumiały się z Komisją Europejską

Sprawie przygląda się serwis Euractiv, powołujący się na słowa unijnego urzędnika, który wolał zachować anonimowość. Warto zaznaczyć, że temat nie jest nowy. Jesienią ubiegłego roku mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl o PEPSI, czyli paneuropejskim systemie kartowym – tę inicjatywę podjęło 20 banków, głównie niemieckich i francuskich. Na długo przed Pan-European Payment System Initiative pojawił się też EAPS, czyli Euro Alliance of Payment Schemes, ale pomysł został zarzucony.

Jak widać, kraje UE mają kłopot z przełamaniem dominacji graczy z innych kontynentów (obok Mastercarda i Visy, a ostatnio także Apple i Google, funkcjonują tu np. chińskie UnionPay i Alibaba). Tym samym, trudno przewidzieć, jak zakończy się najnowsza inicjatywa, w której rozważa się połączenie lokalnych systemów płatności funkcjonujących w państwach członkowskich. To właśnie fragmentacja ma stanowić wielką słabość europejskich uczestników rynku.

Przeczytajcie także: Visa i Mastercard mogą być warte po bilion dolarów

Zamiar ograniczenia zależności od amerykańskich korporacji wpisuje się w cel Wspólnoty, jakim jest rozwój jej suwerenności na wielu polach. Obok finansów dotyczy to np. nowych technologii i gromadzenia danych. Europejski Bank Centralny wskazał, że impulsem do przełamania tej niemocy i stworzenia europejskiego systemu kartowego może być uruchomiony pod koniec 2018 roku TIPS (TARGET Instant Payment Scheme), czyli system płatności natychmiastowych. Pojawia się jednak podstawowe pytanie: czym europejska organizacja kartowa miałaby konkurować z innymi graczami oraz w czym byłaby od nich lepsza. Niezależność jest na pewno wartością samą w sobie, ale obawiam się, że nie wystarczy, aby na dłuższą metę taki europejski projekt przetrwał.

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies