Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Paysera Polska na liście MIP. Podmiot nie jest powiązany z szerzej znanym litewskim fintechem

W rejestrze małych instytucji płatniczych znalazło się do tej pory blisko 180 podmiotów, z czego nadal wpisanych jest ponad 150 firm

W rejestrze małych instytucji płatniczych do tej pory pojawiło się blisko 180 podmiotów (część z nich została już wykreślona z tej listy). Niedawno status MIP uzyskała spółka Paysera Polska. Warto mieć na uwadze, że zarejestrowany w Warszawie podmiot nie jest częścią znanego litewskiego fintechu.

Przeczytajcie także: KNF i banki ostrzegają przed HookBotem

Paysera Polska jako główną kategorię swojej działalności wymienia usługi IT, a ściślej tworzenie oprogramowania. Wśród usług podanych w rejestrze KNF pojawiły się m.in. wydawanie instrumentów płatniczych, wykonywanie transakcji przy użyciu karty i polecenia przelewu, a także świadczenie usługi przekazu pieniężnego. Prezesem i jednocześnie właścicielem firmy jest Władysław Sawczenko.

Na polskim rynku funkcjonuje też inny podmiot o nazwie Paysera. To operator tzw. superaplikacji, służącej do zarządzania finansami, przelewów, wymiany walut czy zakupu biletów. Jej użytkownicy mogą korzystać z karty Visa, a rozwiązań fintechu używają zarówno klienci indywidualni, jak i firmowi. Przedstawiciele firmy zapytani przez serwis cashless.pl o powiązania ze spółką Paysera Polska odpowiedzieli, że ich biznes jest zarejestrowany wyłącznie na Litwie. Mowa zatem o dwóch różnych przedsięwzięciach.

Przeczytajcie także: Rewolucja w cenniku PKO BP

Ostatnio status MIP otrzymały m.in. Portmonetka oraz AIQLabs. Ta ostatnia rozwija serwisy internetowe, z pomocą których oferuje pożyczki. Podmiot powiązany jest z markami SuperGrosz i Finces czy Kupuj teraz zapłać później, oferującą płatności odroczone. Głośniej o firmie zrobiło się przy okazji kary, jaką na AIQLabs nałożył UOKiK, a więcej o tej sprawie przeczytacie w tym tekście. Z kolei Portmonetka to spółka powiązana z firmą Furgonetka, będącą brokerem usług kurierskich

Na koniec warto przypomnieć, że wpis w rejestrze MIP umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej (KIP). Jego uzyskanie jest szybsze, łatwiejsze i mniej kosztowne w porównaniu z KIP. Mała instytucja płatnicza ma jednak ograniczenia: może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies