Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF i banki ostrzegają przed HookBotem. Oprogramowanie podszywa się pod dziesiątki aplikacji

Trojan z pomocą nakładek imitujących np. strony logowania banków może wyłudzać wrażliwe informacje

Alior ostrzegł za pośrednictwem swojej strony internetowej przed nowym złośliwym oprogramowaniem. HookBot lub Hook atakuje urządzenia mobilne z Androidem i jest w stanie podszywać się m.in. pod aplikacje bankowe. Według ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, użytkownicy z Polski znajdują się w gronie tych najbardziej narażonych na utratę wrażliwych danych, a w konsekwencji pieniędzy.

Przeczytajcie także: Ponad 18 mln zł udało się zebrać z pomocą Mastercarda w finale WOŚP

Sprawie przyjrzał się bliżej zespół CSIRT KNF. Z jego analizy wynika, że trojan dystrybuowany jest przez fałszywe aplikacje podszywające się pod te prawdziwe, czasem bardzo popularne – np. Google Chrome. Po zainfekowaniu urządzenia HookBot może uzyskać dostęp do funkcji systemowych pozwalających na śledzenie i przechwytywanie poufnych informacji, ale potrafi on nawet pisać i wysyłać wiadomości w komunikatorze WhatsApp

Największe zagrożenie polega na tym, że w chwili, gdy użytkownik uruchomi np. aplikację bankową, trojan wyświetli fałszywą stronę logowania do tej usługi. Wówczas w tej nakładce wpisane zostaną dane logowania, które następnie trafią do oszustów. Dwuskładnikowe uwierzytelnienie wykorzystujące SMS-y może nie stanowić zabezpieczenia, bo otrzymane kody SMS mogą być odczytane i również przesłane do przestępców.

Przeczytajcie także: Garmin wprowadził do oferty hybrydę

Problem jest bardzo poważny, ponieważ twórcy oprogramowania przygotowali blisko 800 szkodliwych nakładek, z czego ponad 40 dotyczy naszego rynku. Wśród nich są aplikacje portfeli kryptowalutowych, serwisów społecznościowych, platform e-commerce czy wspomnianych już banków, w tym ING, Millennium, mBanku, PKO BP. Ich listę oraz szczegóły dot. złośliwego oprogramowania znajdziecie pod tym adresem.

Jak bronić się przed HookBotem? Przede wszystkim należy pobierać aplikacje wyłącznie ze sprawdzonego źródła, czyli Google Play. Przed samą instalacją apki warto sprawdzić, jakie uprawnienia będą przez nią wymagane. Czujność trzeba też zachować w trakcie logowania się do bankowości elektronicznej i innych istotnych serwisów. Ważną kwestią jest także regularne aktualizowanie oprogramowania na swoim sprzęcie.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies