Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejna firma pożyczkowa ze statusem MIP. Do rejestru wpisano AIQLabs

AIQLabs to polski fintech rozwijający kilka serwisów internetowych, za pośrednictwem których oferuje pożyczki konsumenckie

Spółka AIQLabs zyskała status małej instytucji płatniczej. Jest 152. aktywnym podmiotem w prowadzonym przez KNF rejestrze MIP-ów, a jednocześnie kolejną firmą pożyczkową, która w ostatnim czasie postarała się o tę licencję. W serwisie cashless.pl mogliście niedawno przeczytać o wpisaniu na listę MIP-ów spółki Argentum Capital, wcześniej w rejestrze pojawiły się też Primastar i Aasa.

Przeczytajcie także: Provident stara się o licencję KIP

AIQLabs to polski fintech rozwijający kilka serwisów internetowych, za pośrednictwem których oferuje pożyczki konsumenckie. Stoi m.in. za takimi markami jak SuperGrosz i Finces czy Kupuj teraz zapłać później, oferującą płatności odroczone. Głośniej o firmie zrobiło się przy okazji kary, jaką na AIQLabs nałożył UOKiK. W wydanej w lipcu minionego roku decyzji Urząd zażądał od fintechu zapłaty ok. 1,5 mln zł za pobieranie zbyt wysokich opłat od klientów. Z szerszym opisem tej sprawy oraz stanowiskiem ukaranej firmy możecie zapoznać się tutaj.

Na liście usług, które może świadczyć AIQLabs jako mała instytucja płatnicza, znalazły się m.in.: wydawanie instrumentów płatniczych, wykonywanie transakcji płatniczych, w tym transferu środków pieniężnych na rachunek płatniczy u dostawcy użytkownika lub u innego dostawcy przy użyciu karty płatniczej lub podobnego instrumentu płatniczego czy przyjmowanie wpłat gotówki i dokonywanie wypłat gotówki z rachunku płatniczego oraz wszelkie działania niezbędne do prowadzenia rachunku.

Przeczytajcie także: Płatności odroczone od AIQLabs w RedCart

Status MIP umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej (KIP). Jego uzyskanie jest szybsze, łatwiejsze i mniej kosztowne w porównaniu z KIP. Mała instytucja płatnicza ma jednak ograniczenia: może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies