Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
I jeszcze jedna firma pożyczkowa na liście MIP. Do rejestru KNF wpisano warszawską spółkę Argentum Capital

Niedawno w rejestrze MIP pojawiła się inna warszawska spółka udzielająca pożyczek, czyli Primastar. Wcześniej na listę trafił Provident, który rozpoczął już wydawanie kart kredytowych

W rejestrze małych instytucji płatniczych prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego pojawił się kolejny podmiot i w efekcie lista prowadzona od 2018 roku liczy 151 pozycji (wpisów było więcej, ale część firm utraciła już status MIP). Najnowszy wpis dotyczy warszawskiej spółki Argentum Capital, będącej częścią międzynarodowej grupy Hive Finance.

Przeczytajcie także: Allegro nie zgadza się z decyzją UOKiK

Zarejestrowana w stolicy firma świadczy usługi pożyczkowe. Osoba ubiegająca się o środki określa na stronie internetowej instytucji kwotę, jaką chce pożyczyć. W przypadku pierwszej transakcji maksymalnie może to być 3 tys. zł. Przy kolejnych pożyczkach kwota wzrasta do 8 tys. zł. Klient widzi od razu, ile będzie musiał zwrócić pożyczkodawcy, a ma na to 30 dni.

Warto wspomnieć, że pod koniec 2022 roku na liście MIP pojawiła się inna firma pożyczkowa: Primastar, świadcząca usługi pod marką Finbo. Możliwe, że obie spółki chcą podążać śladem Providenta. Największa firma pożyczkowa na polskim rynku najpierw uzyskała licencję MIP, by na początku grudnia złożyć do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o licencję krajowej instytucji płatniczej. W efekcie chce szerzej wyjść na rynek z kartą kredytową, o czym więcej przeczytacie w tym tekście.

Przeczytajcie także: Przelewy na telefon Blik w Pekao nadal za darmo

Status MIP umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej (KIP). Jego uzyskanie jest szybsze, łatwiejsze i mniej kosztowne w porównaniu z KIP. Mała instytucja płatnicza ma jednak ograniczenia: może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies