Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Allegro nie zgadza się z decyzją UOKiK. Spółka przekonuje, że nie faworyzowała własnej sprzedaży

Wczorajsza decyzja regulatora wiąże się z karą wynoszącą ok. 206 mln zł

Allegro ogłosiło, że nie zgadza się z decyzją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który nałożył na spółkę karę w wysokości przeszło 206 mln zł. Firma dodała, że nie zapoznała się jeszcze z treścią tego dokumentu, ale po jej przeanalizowaniu podejmie kroki zmierzające do uchylenia decyzji.

Przeczytajcie także: Amazon ułatwia zwroty kupionych produktów

Wspomniana kara dotyczy rzekomego łamania przez Allegro reguł konkurencji. UOKiK jest zdania, że potentat e-commerce faworyzował własny sklep kosztem mniejszych sprzedawców, oferujących takie same lub podobne produkty. Instytucja przekonuje też, że Allegro wykorzystywało niedostępne dla pozostałych sprzedawców informacje na temat funkcjonowania swojej platformy sprzedażowej, m.in. o algorytmach trafności czy zachowaniach kupujących. W efekcie podmiot ten mógł lepiej pozycjonować swoje oferty.

Postępowanie antymonopolowe w tej sprawie wszczęto jeszcze pod koniec 2019 roku. Latem br. zarzuty te powtórzono i stwierdzono, że część funkcji sprzedażowych i promocyjnych na platformie allegro.pl było wykorzystywanych przez jej operatora na potrzeby własnej działalności sprzedażowej. Niezależni sprzedawcy nie mogli używać tych rozwiązań.

Przeczytajcie także: InPost rozkręca się we Włoszech

Allegro zarówno latem, jak i teraz przekonuje, że za 99 proc. sprzedaży na platformie odpowiadają niezależni sprzedawcy, a własna sprzedaż Allegro to pozostały 1 proc. sprzedaży. Zdaniem firmy, ta dysproporcja oznacza, że podmiot nie posiada pozycji dominującej i nie faworyzował własnej sprzedaży w sposób niezgodny z prawem konkurencji. Jednocześnie spółka podała, że decyzja UOKiK nie jest ostateczna, a kara nie jest wymagalna. Firma zamierza odwołać się od niej do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wypada przypomnieć, że regulator nałożył wczoraj na Allegro dwie kary. Druga, niższa (niespełna 4 mln zł) dotyczy stosowania niedozwolonych klauzul w regulaminach platformy handlowej Allegro.pl oraz programu Smart. Bezprawne praktyki polegały na możliwości jednostronnego wprowadzania zmian warunków umowy we wspomnianych regulaminach. Decyzja kończy postępowanie, które UOKiK wszczął wobec Allegro we wrześniu 2020 roku.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies