Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przeszukanie w Allegro. Zdaniem UOKiK-u firma miała nadużywać swojej pozycji i dyskryminować małe sklepy

W opinii UOKiK-u Allegro faworyzuje własny sklep internetowy na czym pośrednio tracić mają konsumenci

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował dzisiaj o wszczęciu postępowania przeciwko Allegro. Podejrzewa, że spółka wykorzystywała pozycję rynkową i faworyzowała własny sklep internetowy. Miało to uderzać w mniejszych, niezależnych sprzedawców działających na platformie Allegro oraz pośrednio w konsumentów.

Przeczytajcie także: Allegro rozszerza program Smart

Zarzuty dotyczą m.in. korzystania z danych, które były poza zasięgiem innych podmiotów. W tym przypadku wskazuje się na tzw. algorytm trafności. Urząd przekonuje też, że część funkcji sprzedażowych i promocyjnych była dostępna wyłącznie dla sklepu Allegro. Anna Sekinda-Maicka z UOKiK podała, że jednym z impulsów do podjęcia działań były skargi samych sklepów internetowych. Ich produkty mogły być mniej widoczne na Allegro, a przez to rzadziej wybierane przez klientów. W związku z tą sprawą kontrolerzy przeprowadzili przeszukanie w siedzibie firmy.

Przeczytajcie także: UOKiK ostrzega przed nowymi piramidami finansowymi

UOKiK już wczoraj donosił na swojej stronie o wszczęciu postępowania przeciwko Allegro. Nie podano szczegółów, te miały się pojawić na dzisiejszej konferencji prasowej. Warto dodać, że UOKiK wziął pod lupę niektóre praktyki Allegro jeszcze w połowie 2017 roku. Badano wówczas, czy działania Grupy Allegro mogły doprowadzić do ograniczenia konkurencji. W tym samym roku za nadużywanie dominującej pozycji na rynku Komisja Europejska nałożyła na Google karę 2,4 mld euro. Z podobnymi problemami może się zderzyć Amazon.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies