Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
UOKiK kontra Allegro. Spółka otrzymała uzasadnienie zarzutów o nadużywanie pozycji dominującej, ale jej zdaniem nie złamała prawa

Zdaniem Allegro zarzuty UOKiK-u dotyczące preferowania na platformie własnych produktów kosztem tych sprzedawanych przez niezależnych sprzedawców są nieuzasadnione

Allegro otrzymało od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów szczegółowe uzasadnienie zarzutów dot. postepowania antymonopolowego wszczętego pod koniec 2019 roku. Badano, czy spółka nadużywa pozycji dominującej. Z przygotowanego przez UOKiK uzasadnienia wynika, że urzędnicy dopatrzyli się naruszenia przepisów. Spółka się z tymi ustaleniami nie zgadza.

Przeczytajcie także: mojeID dostępne także w Alior Banku

Pod koniec 2019 roku mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że UOKiK wszczął przeciw Allegro postępowanie, w którym chciał wyjaśnić, czy firma faworyzuje własny sklep internetowy, czym uderza w mniejszych sprzedawców i pośrednio w konsumentów. Allegro miało m.in. korzystać z danych, które nie były dostępne dla innych podmiotów (np. dotyczących zachowanie klientów). Urząd antymonopolowy przekonywał też, że część funkcji sprzedażowych i promocyjnych była dostępna wyłącznie dla sklepu Allegro, co dawało mu przewagę.

Szczegółowe uzasadnienie zarzutów zawiera podsumowanie rzekomych naruszeń ze strony Allegro i przedstawia zebrane dowody. Z dokumentu wynika, że organ zamierza wydać decyzję stwierdzającą nadużywanie pozycji dominującej przez Allegro. A to może oznaczać, że na spółkę zostanie nałożona kara pieniężna. Jej maksymalna wysokość wynosi 10 proc. obrotu osiągniętego przez Allegro w roku poprzedzającym nałożenie kary.

Przeczytajcie także: PZU Zdrowie otwiera swój e-sklep

Co na to Allegro? Spółka nie zgadza się z twierdzeniami UOKiK i przekonuje, że 99 proc. sprzedaży na jej platformie jest generowana przez niezależnych sprzedających. Własna sprzedaż detaliczna ma odpowiadać za pozostałe 1 proc. Allegro uważa, że nie posiada pozycji dominującej i nie faworyzowało własnej sprzedaży w sposób niezgodny z prawem konkurencji. Jednocześnie spółka zapewnia, że zamierza dalej w pełni współpracować z UOKiK.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies