Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejny MIP w rejestrze KNF. To udzielająca pożyczek spółka Primastar

Na liście małych instytucji płatniczych KNF jest już 151 aktywnych firm

Komisja Nadzoru Finansowego dodała kolejny podmiot do listy małych instytucji płatniczych. W efekcie w rejestrze jest już ponad 170 pozycji. Trzeba jednak zaznaczyć, że część z nich wykreślono: aktywny status MIP posiada obecnie 151 firm. Najświeższy wpis dotyczy warszawskiej spółki Primastar.

Przeczytajcie także: Allegro nie zgadza się z decyzją UOKiK

Nowy podmiot z listy KNF zajmuje się udzielaniem kredytów. Pozabankowa instytucja finansowa usługi świadczy pod marką Finbo. Z jej strony internetowej wynika, że pożyczka może być zaciągnięta na 30 dni, jej minimalna kwota wynosi 500 zł, a maksymalna sięga 15 tys. zł (limit dla pierwszej pożyczki wynosi jednak 5 tys. zł).

Status MIP umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej (KIP). Jego uzyskanie jest szybsze, łatwiejsze i mniej kosztowne w porównaniu z KIP. Mała instytucja płatnicza ma jednak ograniczenia: może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.

Przeczytajcie także: Opłaty za brak OC komunikacyjnego w 2023 roku

Co ciekawe wcześniej wpis na listę MIP otrzymała największa firma pożyczkowa na polskim rynku, czyli Provident. Umożliwiło jej to rozpoczęcie wydawania kart kredytowych. Provident chce tę działalność rozwijać i niedawno wystąpił o uzyskanie licencji krajowej instytucji płatniczej. Więcej na ten temat w tekście Provident jeszcze mocniej wejdzie w płatności. Spółka złożyła wniosek o licencję krajowej instytucji płatniczej. Ciekawe, czy Primastar pójdzie tą samą drogą?

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies