Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
AKTUALIZACJA (OST. AKAPIT)
UOKiK ukarał polski fintech oferujący płatności odroczone. Nakazał mu zapłatę ok. 1,5 mln zł

Zdaniem UOKiK-u dostawca m.in. usługi "Kupuj teraz, zapłać później" pobierał zbyt wysokie wynagrodzenie z tytułu oferowanych przez siebie pożyczek

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował decyzję w sprawie firmy AIQLabs. Zgodnie z dokumentem wydanym przez urząd antymonopolowy, w 2020 r. spółka, udzielając pożyczek, przez kilka miesięcy pobierała od swoich klientów odsetki oraz pozaodsetkowe koszty przekraczające maksymalne limity ustalone w prawie. Pożyczki były oferowane m.in. za pośrednictwem serwisów supergrosz.pl oraz kupujteraz.pl. Jak czytam w decyzji UOKiK-u, polski fintech zaniechał stosowania niedozwolonej praktyki.

Przeczytajcie także: Nowy sprzedawca wprowadza płatności odroczone AIQLabs

W swojej decyzji prezes UOKiK-u zobowiązał spółkę AIQLabs do zamieszczenia na jej stronie internetowej informacji o wyniku postępowania przeprowadzonego przez urząd antymonopolowy. Ponadto spółka ma zwrócić klientom nadpłacone przez nich odsetki i inne prowizje. AIQLabs musi też zapłacić ponad 1,5 mln zł grzywny oraz pokryć koszty postępowania przeprowadzonego przez UOKiK. Firma może odwołać się od tych decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Poprosiłem biuro prasowe AIQLabs o komentarz na temat decyzji UOKiK-u. Gdy go otrzymam, zaktualizuję ten bądź napiszę nowy tekst.

Przeczytajcie także: PayEye likwiduje stare konta

AIQLabs to polski fintech rozwijający kilka serwisów internetowych, za pośrednictwem których oferuje pożyczki konsumenckie. Jednym z tych serwisów jest wspomniana wyżej strona kupujteraz.pl, która poświęcona jest płatnościom odroczonym. To usługa umożliwiająca zamówienie produktu oraz płatność za niego po kilkudziesięciu dniach. AIQLabs jest jednym z wielu dostawców płatności odroczonych w Polsce, oprócz takich potentatów jak m.in. Allegro Pay, PayPo, Twisto czy Klarna.

Warto przypomnieć, że w 2020 r., po wybuchu pandemii koronawirusa, przyjęto ustawę, która silnie ograniczyła koszty wszelkich pożyczek i kredytów. W wyniku tego wiele instytucji pożyczkowych zaprzestało działalności, tłumacząc, że stała się ona nieopłacalna.

AKTUALIZACJA

Po publikacji artykułu firma AIQLabs nadesłała oświadczenie, które publikujemy w całości:

Decyzja dotyczy dwóch praktyk spółki, które – zdaniem UOKiK – nie były prawidłowe, a mianowicie:

1. Zawyżenia odsetek w umowach pożyczki.
Sprawa ta nie ma wpływu na portfele spółki, bowiem dokonała ona przeliczenia odsetek należnych od klientów, zwracając im nadpłacone środki. W wyniku powyższego, klienci nie mają do spółki żadnych roszczeń. Wprawdzie spółka wprowadziła obniżone odsetki z opóźnieniem, jednak żaden klient nie poniósł szkody z tego tytułu. Spółka wyrównała nadpłaty (są to kwoty rzędu od kilkudziesięciu groszy do 8 złotych na klienta) w taki sposób, że zmniejszono ich przyszłe należności o "zawyżone" odsetki. Spółka uczyniła to przed wszczęciem postępowania przez UOKiK i bez żadnej ingerencji ze strony organu.

2. Zawyżenia pozaodsetkowych kosztów umów pożyczki.
Spółka w okresie 31.03.2020-30.06.2021 (tzw. okres covidowy) obliczała w/w koszty według wzorów przewidzianych w art. 8d tzw. ustawy covid i art. 36a UKK. Formuła stosowana przez spółkę do obliczana pozaodsetkowych kosztów kredytu stanowi w 100 proc. kompilację obu przepisów. Jest ona zgodna z przepisami i ich rozumieniem zaprezentowanym przez prawników spółki. Co warto odnotować – metodyka spółki jest zbieżna z intencją ustawodawcy.

Decyzja nie jest prawomocna, a spółka obecnie opracowuje od decyzji odwołanie, które złoży do sądu. Decyzja nie ma wpływu na obecne portfele spółki, odnosi się wyłącznie do spółki, więc nie ma wpływu na jej partnerów.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies