Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
AKTUALIZACJA (OST. AKAPIT)
Portmonetka ze statusem instytucji płatniczej. Furgonetka otwiera sobie nowe możliwości w zakresie płatności

Portmonetka może świadczyć usługi polegające na umożliwianiu akceptowania instrumentów płatniczych oraz wykonywania transakcji płatniczych

Na prowadzoną przez KNF listę małych instytucji płatniczych wpisano nowy podmiot: Portmonetkę. To spółka powiązana z firmą Furgonetka, będącą brokerem usług kurierskich.

Przeczytajcie także: Kolejna firma pożyczkowa ze statusem MIP

Zgodnie z informacjami z rejestru KNF, dzięki uzyskanemu wpisowi podmiot może świadczyć usługi płatnicze polegające na umożliwianiu akceptowania instrumentów płatniczych oraz wykonywania transakcji płatniczych. W szczególności mogą one polegać na obsłudze autoryzacji i przesyłaniu zleceń płatniczych, w celu przekazania należnych akceptantowi środków – z wyłączeniem rozliczania transakcji w ramach systemu płatności.

W tym kontekście warto przypomnieć, że niecały rok temu Furgonetka uruchomiła narzędzie dla sklepów internetowych, dzięki któremu ich klienci mogą zamawiać produkty przy użyciu jednego konta zakupowego. System o nazwie Portmonetka wymaga od użytkownika, aby tylko raz zapisał swoje dane, w tym preferowany sposób dostawy i metodę płatności, a we wszystkich sklepach korzystających z tego narzędzia szybko sfinalizuje zakupy bez konieczności zakładania konta czy uzupełniania formularzy. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Spółki Furgonetka i Portmonetka łączy adres rejestracji oraz osoby wspólników, którymi są Rafał Agnieszczak oraz Andrzej Ciesielski. Można zatem zakładać, że uzyskany właśnie status małej instytucji płatniczej przez jedną z nich może się przysłużyć rozwojowi drugiej, w szczególności w zakresie opisanego powyżej projektu. Zapytałam Furgonetkę, czy w związku z wpisaniem spółki Portmonetka na listę MIP-ów zamierza poszerzyć zakres funkcjonalności systemu Portmonetka. Na razie nie otrzymałam jednak odpowiedzi. Jeśli spółka zdecyduje się przesłać komentarz, zaktualizuję ten tekst lub napiszę kolejny.

Przeczytajcie także: Monobank wchodzi do Polski jako Stereo

Status MIP umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej (KIP). Jego uzyskanie jest szybsze, łatwiejsze i mniej kosztowne w porównaniu z KIP. Mała instytucja płatnicza ma jednak ograniczenia: może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie. Obecnie na prowadzonej przez KNF liście znajdują się 153 aktywne podmioty.

AKTUALIZACJA

Po opublikowaniu materiału Furgonetka przesłała komentarz z odpowiedziami na moje pytania. Informuje w nim, że system Portmonetka rozwija się zgodnie z założeniami przyjętymi na starcie projektu i opisanymi w artykule na cashless.pl. Przedstawiciele firmy zaznaczają:

"Uzyskanie licencji MIP to dla nas ważny krok w rozwoju Portmonetki. Daje nam zielone światło na pośredniczenie w płatnościach pomiędzy merchantami a providerami płatności, co przełoży się bezpośrednio na efektywność samego narzędzia.

Aktualnie jesteśmy na etapie finalizowania prac programistycznych nad systemem, które przygotowują wdrożenie Portmonetki przez merchantów na najpopularniejszych platformach e-commerce."

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies