Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rewolucja w cenniku PKO BP. Bank rezygnuje z wielu rodzajów rachunków, wprowadza nowe usługi i podwyższa opłaty

Na flagowe w ofercie PKO Konto za Zero zmienione zostaną dotychczasowe rachunki Rodzica, Pogodne, Spektrum, Ulubione i Codzienne. Rosną opłaty za przewalutowanie, wypłaty cashback i inne operacje

PKO BP zapowiada rewolucję w swoim cenniku i regulaminach, która wydarzy się za kilka miesięcy. 1 czerwca dotychczasowe konta Rodzica, Pogodne, Spektrum, Ulubione i Codzienne zamienią się we flagowy obecnie w ofercie PKO rachunek o nazwie Konto za Zero. Dotychczasowe Konto Pierwsze zostanie zamienione na Konto dla Młodych. Z kolei Rachunek Platinium przekształcony będzie w Konto Aurum a Konto Złote – w Konto bez Granic.

Przeczytajcie także: Poznajcie wyniki plebiscytu Cashless Pay 2022

Ujednoliceniu oferty towarzyszą zmiany w cenniku – trzeba przyznać, że w obie strony, tzn. są nie tylko podwyżki, ale i obniżki opłat. Z tym że z pierwszej analizy zmian wynika, iż obniżki są w pozycjach mniej istotnych. PKO zmniejsza np. z 30 na 25 zł opłatę za zmianę rachunku wspólnego na indywidualny lub odwrotnie. Taką operację wykonuje się jednak niezwykle rzadko, może kilka razy w życiu. Podwyżki opłat i prowizji dotyczą zaś wielu czynności wykonywanych często.

I tak np. bank ujednolica do 2 zł opłatę za cashback (a więc wypłatę gotówki z kasy sklepowej przy okazji płatności kartą za zakupy). Dla wielu klientów oznacza to podwyżki, bo np. użytkownicy Konta Pogodnego nie płacą za to wcale, a Konta Rodzica płacą za to teraz 1 zł. Drożeją też przelewy SORBNET z 30 na 45 zł, wprowadzana jest nowa prowizja w wysokości 0,5 proc. min. 10 zł za wypłaty gotówki z rachunku walutowego, z 3,5 na 4 proc. rośnie opłata za przewalutowanie transakcji realizowanych kartami Visa czy zlecenie przelewu w oddziale – np. w przypadku Konta Pogodnego z 5,99 zł na 10 zł od transakcji.

Przeczytajcie także: Zgłoście firmę do Mapy polskiego fintechu 2023

Nowe regulaminy usług PKO BP zdradzają też nowości, które pojawią się wkrótce w ofercie banku. Najważniejsze, jakie udało mi się zauwazyć, to m.in. objęcie wypłat gotówki kartą kredytową okresem bezodsetkowym (ale opłata za transakcje pozostaje), przelewy SEPA w trybie natychmiastowym, (ale o terminie udostępnienia funkcji bank ma poinformować później), czy wpłaty Blikiem nie tylko we własnych wpłatomatach, ale i urządzeniach innych sieci (wpłata w urządzeniu własnym będzie darmowa, a w pozostałych będzie kosztować 0,5 proc., min. 2 zł).

Kontrowersje wśród klientów wzbudzą na pewno zapisy dostosowujące regulaminy banku do przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. PKO BP zastrzega więc, że może m.in. spytać klienta skąd pochodzą pieniądze wpłacane przez niego na rachunek. Ciekawie wyglądają też nowe zasady wydawania kart. Bank pisze w swoich regulacjach między innymi, że nie będzie wznawiać kart, które nie są aktywnie używane przez klientów. Pojawił się też zapis, że może nie wydać nowej karty klientowi, którego podejrzewa o uporczywe nieprzestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z plastiku.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies