Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Raportowanie ESG niedługo stanie się obowiązkiem. Największe polskie spółki na razie badają temat

Pierwszy, nieformalny test przed wejściem w życie unijnych przepisów z dobrym wynikiem ukończyła tylko jedna ze spółek WIG20. Reszta ma jeszcze lekcję do odrobienia

W Global ESG Monitor 2022 po raz pierwszy opisano, jak z raportowaniem o ESG (z ang. Environmental, Social and Governance) dotyczącym pozafinansowej oceny działalności przedsiębiorstw, radzą sobie polskie spółki z WIG20. Global ESG Monitor (GEM) to standard dla największych korporacji, więc rodzime koncerny podlegały podobnej ocenie co światowi giganci i na ich tle wypadły kiepsko. Tylko Santander Bank Polska uzyskał ponad 75 punktów na 100 (dokładnie 76), co pozwoliło mu znaleźć się w grupie spółek o "wysokiej transparentności". Bank zajął tym samym 18. pozycję w skali globalnej na 350 spółek ujętych w GEM.

Wśród polskich firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej i e-commerce, które osiągnęły wynik powyżej 50 punktów w GEM znalazły się też też PZU (69 punktów), Allegro (59 pkt), Pekao (57 pkt) i mBank (54 pkt). Zaledwie 24 punkty zdobył ostatni w zestawieniu PKO BP, co plasuje go w grupie spółek o "bardzo niskiej transparentności". Uwzględniając cały WIG20, Polska zajęła przedostatnie miejsce ze średnim wynikiem 51 pkt. na 100 możliwych.

Przeczytajcie także: Ruszył eSCOR. Możecie już sprawdzić, jak ryzykownymi kierowcami jesteście

Co wpłynęło na niskie notowania spółek z Polski? Jak czytam w GEM 2022, przede wszystkim zaledwie 15 proc. raportów spółek zostało zaudytowanych przez niezależne instytucje. W dodatku największe polskie spółki giełdowe nie podsumowują swoich działań niefinansowych w obszarze ESG i zrównoważonego rozwoju. Jak już wspomniałem, ESG to akronim z j. angielskiego, gdzie E oznacza środowisko, S – społeczną odpowiedzialność, G – ład korporacyjny, a firmy na podstawie tych wskaźników są oceniane np. przez zewnętrznych audytorów.

Problem jest też z jakością dokumentacji, która, choć jest obszerna (mediana dla WIG20 to ponad 123 strony), nie przekłada się na konkrety i wyższą punktację w GEM. Także łańcuchy dostaw, choć dotyczą bardziej m.in. przemysłu, wzbudziły wątpliwości autorów raportów, którzy oceniają, że 70 proc. spółek nie ujawnia informacji na ich temat. W porównaniu z innymi firmami, polskie mają też rzadziej jasno określone strategie.

Firma OneMulti, regionalny partner GEM w Polsce, wskazuje jednak też na jasne punkty, jak np. wysoki wskaźnik raportowania o zarządzaniu bezpieczeństwem i higieną pracy. Global ESG Monitor za rok 2022 to dla spółek w kraju pewien wyznacznik na najbliższą przyszłość, ponieważ raportowanie w zakresie zrównoważonego rozwoju od 2024 roku stanie się obligatoryjne, a audyty będą przeprowadzały niezależne, uprawnione do tego podmioty. Pisaliśmy o tym w ubiegłym roku, za sprawą wejścia w życie przepisów unijnej dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive).

W pierwszej kolejności obejmie ona spółki i firmy zatrudniające ponad 500 pracowników, później te do 250 pracowników, a na koniec nawet małe MŚP. Szczegółowy terminarz i zasady opisywałem na łamach siostrzanego serwisu green-news.pl. W przypadku Polski na początkowym etapie taki obowiązek do wypełnienia będzie miało ok. 3500 spółek.

Ratingi tego typu tylko pozornie nie mają znaczenia. Transparentność biznesu i jego zaangażowanie w zrównoważony rozwój ma wpływ na decyzje inwestorów. Zwróciła na to uwagę Barbara Pleban, wiceprezeska OneMulti, w komentarzu do GEM 2022 dla WIG20. – Era, w której jedynie wyniki finansowe są kryterium oceny działalności gospodarczej, odchodzi w niepamięć, a dane niefinansowe stają się jednym z kryteriów oceny kondycji spółek przez inwestorów. To, w jaki sposób spółka oddziałuje na środowisko, czy w jaki sposób respektuje prawa człowieka, ma realne przełożenie na dostęp do kapitału – czytam.

O ESG, zrównoważonym rozwoju, odmienianym przez różne przypadki, słyszymy od lat i bez obowiązków wynikających z unijnej dyrektywy. Firmy publikują sprawozdania na temat swojej działalności, głównie dla celów PR-owych i marketingowych. Sęk w tym, że niewiele z tych raportów, na co wskazuje też GEM 2022, jest audytowanych i sprawdzanych pod kątem zgodności ze stanem rzeczywistym. Braki informacji lub ich selektywne przedstawianie, a także tworzenie wrażenia, że firma działa na rzecz klimatu i równości doczekały się określenia – greenwashing albo pinkwashing. Jak pod względem kwestii równości zawodowej i społecznej osób LGBT+ wypadają instytucje finansowe w kraju, dowiecie się z raportu Cashless dla równości. Całe zestawienie dostępne jest pod tym adresem.

Dyrektywa CSRD ma ukrócić podobne praktyki, ale w jakim stopniu – przekonamy się dopiero w 2025 roku, gdy opublikowane zostaną pierwsze raporty firm za rok 2024.

Przeczytajcie także: Zapraszamy na lutowy Cashless Breakfast

Już teraz w bankach przybywa zielonych produktów kredytowych. Instytucje finansowe w Polsce coraz częściej oferują lepsze warunki klientom indywidualnym oraz firmom, jeżeli wydadzą pozyskane środki na inwestycje związane ze zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych czy poprawę efektywności energetycznej budynku.

Spółki energetyczne z kraju, jak Energa czy Enea, już skorzystały z kredytów, których oprocentowanie jest uzależnione od tego, czy poprawiają swoje wyniki w zakresie zmniejszania emisji CO2 itp. Banki chętnie finansują także przedsięwzięcia związane z transformacją energetyczną. Instytucje finansowe mogą dzięki temu wpisać sobie do sprawozdań, że wspierają zielone przedsięwzięcia, a inwestorzy otrzymują środki na zielone inwestycje.

Fot. Image by rawpixel.com

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies