Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ruszył eSCOR. Możecie już sprawdzić, jak ryzykownymi kierowcami jesteście dla zakładów ubezpieczeń

System generuje ocenę w skali od 1 do 5, która wyznaczana jest w odniesieniu do grupy porównawczej

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uruchomił Elektroniczny System Centralnej Oceny Ryzyka (eSCOR). Umożliwia on kierowcom sprawdzenie swojej historii polisowo-szkodowej oraz wygenerowanie oceny w skali od 1 do 5. Z systemu mogą również skorzystać ubezpieczyciele oraz przedsiębiorcy. O pracach nad tym rozwiązaniem mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl w maju zeszłego roku.

Przeczytajcie także: Koniec aplikacji app2U

Na podstawie historii ubezpieczeniowej system generuje odpowiednią wartość wskaźnika – od 1 do 5. Ocena wyznaczana jest w odniesieniu do grupy porównawczej. W przypadku osób fizycznych jest to grupa wiekowo-geograficzna, a w przypadku osób prawnych – geograficzna. W uproszczeniu ocenę 5 otrzyma 20 proc. kierowców z najlepszą historią ubezpieczeniową w danej grupie wiekowo-geograficznej, ocena 4 to następne 20 proc. osób w tej samej grupie itd.

– Ocena 5 w jednej z grup nie musi oznaczać mniej ryzykownego zachowania niż 2 w innej grupie, dlatego nie można porównywać ocen w z różnych grup wiekowo-geograficznych. Jako przykład można wskazać młodych kierowców, wśród których częstotliwość szkód jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku tych bardziej doświadczonych, zatem takie grupy należy analizować osobno – wyjaśnia Kamil Gala, dyrektor Departamentu Zasobów Informacyjnych i Analiz w UFG.

System umożliwia wygenerowanie oceny ogólnej i szczegółowej. Na ocenę ogólną wpływają: wiek, miejsce zamieszkania, przebieg ubezpieczenia i historia szkód. W przypadku oceny szczegółowej pod uwagę brane są dodatkowo: rodzaj i marka pojazdu, moc i pojemność silnika oraz liczba lat ubezpieczenia OC i AC. Te dodatkowe parametry mogą sprawić, że ocena ogólna będzie się różnić od oceny szczegółowej. Kierowca może też mieć inny wskaźnik dla OC, a inny dla AC, m.in. ze względu na inną grupę porównawczą dla każdej z ocen.

Raport ze swoją oceną eSCOR można pobrać w portalu ufg.pl. W tym celu należy się uwierzytelnić, np. logując się za pomocą profilu zaufanego. Dodatkowo w serwisie można znaleźć informacje na temat swojej historii ubezpieczeniowo-szkodowej oraz materiały edukacyjne na temat ubezpieczeń komunikacyjnych. Jeśliby zdarzyło się, że dane wygenerowane w raporcie nie są właściwe, użytkownik może to zgłosić w systemie lub bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń.

Przeczytajcie także: Link4 usprawnia likwidację szkód

Taki spersonalizowany raport ma zwiększyć świadomość kierowców na temat charakterystycznych dla nich czynników ryzyka i pomóc im przez to podjąć działania służące poprawie bezpieczeństwa. Raport można pobrać dla siebie samego, ale też można go przedstawić np. przy ubieganiu się o pracę kierowcy czy przy wypożyczaniu auta. eSCOR ma też pomóc budować wiedzę na temat czynników, jakie zakłady ubezpieczeń biorą pod uwagę przy wyliczaniu składki.

Z kolei z perspektywy zakładów ubezpieczeń dostarczany przez UFG wskaźnik ma być dodatkowym źródłem informacji, które ma pozwolić jeszcze lepiej ocenić ryzyko związane z zawieraną umową ubezpieczenia z uwzględnieniem statystyk rynkowych.

Fot. freepik.com/DilokaStudio

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies