Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
InPost w 2022 roku dostarczał w Polsce średnio 1,4 mln paczek dziennie. Ale przed świętami było ich znacznie więcej

Firma podała także, że na koniec ubiegłego roku w jej sieci funkcjonowało blisko 28 tys. paczkomatów

InPost podsumował swoją działalność w 2022 roku i poinformował, że dostarczył wówczas blisko 745 mln przesyłek, czyli o 44 proc. więcej niż rok wcześniej. Zdecydowana większość z nich, bo ponad 508 mln paczek (wzrost o 20 proc.), trafiła do polskich odbiorców. Oznacza to, że średnio każdego dnia dostarczano u nas prawie 1,4 mln przesyłek. Podmiot podał jednak, że w okresie przedświątecznym było to nawet 5 mln przesyłek dziennie.

Przeczytajcie także: Aplikacja PKO BP z nową funkcją

Firma dodała w swoim komunikacie, że na koniec grudnia w jej sieci działało prawie 28 tys. paczkomatów (na koniec trzeciego kwartału 2022 r. było ich 26,3 tys.). Najwięcej maszyn działa w Polsce – ok. 19,3 tys., co w skali roku oznacza wzrost o 17 proc. Znacznie dynamiczniej sieć rozwija się poza naszym krajem – wzrost wyniósł tam 120 proc., na rynku międzynarodowym działa przeszło 8,6 tys. automatów InPostu.

Z serwisu cashless.pl mogliście się niedawno dowiedzieć, że większość tych zagranicznych maszyn funkcjonuje w Wielkiej Brytanii (na koniec III kw. było ich 4,3 tys.), na drugim miejscu znajduje się Francja, a na trzecim Włochy, gdzie działa już powyżej 1 tys. paczkomatów (niedawno maszyny uruchomiono w stacjach rzymskiego metra). Sieć InPostu rozwijana jest również na Półwyspie Iberyjskim, gdzie paczkomaty mają być początkowo stawiane w największych miastach.

Przeczytajcie także: Zbigniew Jagiełło w radzie nadzorczej wielkiego banku

W ubiegłym roku większość przesyłek na rynku międzynarodowym (ponad 213 mln z 236,5 mln) dostarczył Mondial Relay, czyli francuski podmiot przejęty w połowie 2021 roku przez InPost za ok. 0,5 mld euro. W przypadku tego gracza wzrost wolumenu dostaw w ciągu roku przekroczył 150 proc. Pod koniec ubiegłego roku InPost deklarował, że w 2023 roku może utrzymać tempo uruchamiania 2 tys. paczkomatów kwartalnie, ale zaznaczył, że większość maszyn będzie stawiana właśnie poza Polską.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies