Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zbigniew Jagiełło w radzie nadzorczej wielkiego banku. Menedżer ma służyć wiedzą i doświadczeniem w Ukrainie

PrivatBank powstał przeszło trzy dekady temu, a od kilku lat jest w całości kontrolowany przez państwo

Zbigniew Jagiełło został członkiem rady nadzorczej ukraińskiego PrivatBanku, o czym donosi Puls Biznesu. To największy w Ukrainie bank pod względem aktywów i lider bankowości detalicznej. Instytucja jest w całości kontrolowana przez państwo. Dlatego kandydatura miała być uzgadniana na szczeblach rządowych, przy wsparciu premiera Mateusza Morawieckiego.

Przeczytajcie także: Polski fintech AIS Gateway w programie Mastercard Start Path

PrivatBank powstał na początku lat 90. XX w. i do 2016 roku należał do jego założycieli: Ihora Kołomojskiego oraz Hennadija Boholubowa. Jednak w obliczu niewypłacalności instytucji podjęto decyzję o jej nacjonalizacji. PrivatBank przez lata uchodził za podmiot wprowadzający innowacje w sektorze, m.in. w bankowości internetowej czy mobilnej (np. jako pierwszy uruchomił w tym kraju usługi Google Pay i Apple Pay). Posiada największą wśród ukraińskich sieć bankomatów, drugą co do wielkości sieć placówek, jest także operatorem dużej sieci terminali płatniczych.

Jak wynika z informacji podanych przez Puls Biznesu, członek rady nadzorczej PrivatBanku musi przebywać na terytorium Ukrainy minimum 50 dni w roku. Zbigniew Jagiełło znalazł się w grupie doświadczonych specjalistów z różnych państw (m.in. z Włoch czy Estonii), ale warto podkreślić, że w instytucji tej istotną rolę odgrywa już inny Polak: Mariusz Kaczmarek, zasiadający w zarządzie szef IT i operacji, który do kierownictwa dołączył w 2022 roku (wcześniej był wiceprezesem Eurobanku).

Przeczytajcie także: Polski fntech pozyskał rozwój ponad 500 tys. euro

Sam Jagiełło to postać, której nie trzeba przedstawiać. Warto jednak przypomnieć, że przez ponad dekadę prezesował PKO BP. To ewenement w gronie banków, ale też innych spółek kontrolowanych przez państwo. W czasie jego prezesury największy rodzimy bank przeszedł cyfrową transformację. Z serwisu cashless.pl mogliście się dowiedzieć także, że Jagiełło trafił do rady nadzorczej Polskiego Standardu Płatności (operator systemu Blik). Przed niespełna rokiem okazało się też, że menedżer został szefem rady nadzorczej funduszu inwestycyjnego MCI Capital.

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: BANKI, LUDZIE

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies