Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Padł rekord oszustw popełnionych przy użyciu kart płatniczych. Zmniejszyła się za to liczba fraudowych przelewów

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w okresie kwiecień-czerwiec 2022 r. banki odnotowały 66 tys. oszustw kartami. Większość przeprowadzono w zagranicznych sklepach internetowych

NBP opublikował raport na temat transakcji oszukańczych w II kw. bieżącego roku. Z dokumentu można się dowiedzieć, że działające na polskim rynku banki odnotowały rekordową liczbę fraudów przeprowadzonych za pośrednictwem wydanych przez nie kart. We wspomnianym okresie było ich ponad 66 tys., czyli o ponad tysiąc więcej w porównaniu z dotychczasowym rekordem, odnotowanym w II kw. 2020 r.

Przeczytajcie także: Marka Getin zniknie z polskiego rynku w listopadzie

Kilka danych jest jednak pozytywnych dla polskiego rynku. Po pierwsze spadła wartość oszustw, z 17,3 mln zł w I kw. 2022 r., do 16,2 mln zł w raportowanym obecnie okresie. Ponadto większość z transakcji oszukańczych, bo aż 85 proc., odnotowano za granicą, a aż 88 proc. oszustw zostało popełnionych w sklepach internetowych. Dodatkowo udział fraudów w całości obrotu kartowego jest minimalny i wynosi 0,003 proc. pod względem liczby oraz 0,006 proc. pod względem wartości.

Raport banku centralnego zawiera także dane od agentów rozliczeniowych, do których zalicza się np. operatorów terminali płatniczych. Wynika z nich, że liczba i wartość transakcji oszukańczych kartami była w II kw. 2022 r. rekordowa i wyniosła odpowiednio 12,8 tys. i 9,8 mln zł. Tu pocieszające jest to, że ponad 88 proc. fraudów zrealizowano kartami wydanymi za granicą a 76 proc. w sklepach internetowych. Tylko 10 proc. zrealizowano z wykorzystaniem technologii zbliżeniowej.

Dane od agentów i banków różnią się zakresem. Banki nie raportują fraudów wydanych kartami za granicą a z kolei agenci rozliczeniowi – fraudów polskimi kartami wykonanych poza Polską.

Przeczytajcie także: Klienci Pekao kupią ubezpieczenia od Link4

NBP podał także dane dotyczące oszustw z wykorzystaniem przelewów. W tym wypadku I kw. bieżącego roku był rekordowy, a w kolejnym liczba i wartość fraudów spadła z 18,1 tys. do 11,2 tys. pod względem liczby oraz z 54 mln zł do 41 mln zł pod względem wartości. Tu aż 99 proc. kradzieży pieniędzy odbywa się z wykorzystaniem narzędzi zdalnych, z czego na internetowy serwis transakcyjny przypada 53 proc. a na aplikację - 46 proc.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies