Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Banki z Kirgistanu zawieszają obsługę kart rosyjskiego systemu MIR

Instytucje finansowe z kolejnego państwa blokują system, który miał ratować Kreml po wprowadzeniu sankcji za napaść na Ukrainę

System płatniczy MIR miał być alternatywą dla Moskwy, gdy po napaści Rosji na Ukrainę, Visa i Mastercard przestały obsługiwać zagraniczne transakcje wydanymi przez rosyjskie banki kartami. Miał być, ponieważ Kreml liczył na to, że z MIR-u nie będą wycofywały się kolejne instytucje finansowe. Tak się nie stało. Z rosyjskimi bankami i systemem MIR zawieszają współpracę podmioty z Kirgistanu.

Przeczytajcie także: Co sankcje oznaczają dla posiadaczy kart Mastercarda i Visy wydanych w Rosji

W ostatnim tygodniu, o czym donosi agencja Interfax, obsługę rosyjskich kart MIR zawiesiły: Aiyl Bank, Demirbank, Eurazyjski Bank Oszczędnościowy, Kirgisko-Szwajcarski Bank, Dos-Kredobank, Kompanion, Bakai Bank oraz Halyk Bank. Na podobny krok zdecydowały później Bank Komercyjny Kirgistanu i Bank Azji. Niektóre z nich zareagowały nawet bardziej zdecydowanie, bo zerwały współpracę z rosyjskimi bankami. Tak zrobił Kompanion, odmawiając 20 bankom z Rosji, a Bakai Bank całkowicie zakończył kooperację z podmiotami finansowymi z tego kraju.

Media informują, że decyzje te zostały podjęte, ponieważ kirgiskie banki obawiają się zachodnich sankcji za współpracę z Rosjanami. Halyk Bank poinformował wprost, że wpływ na decyzję ma sytuacja geopolityczna. Jednocześnie, jak czytam w nocie Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowy Bank Kirgistanu zapewnia, że nie wydał żadnych wytycznych instytucjom finansowym w kraju, aby zawieszały współpracę z Rosjanami.

Przeczytajcie także: Nowe problemy rosyjskich banków

Kirgistan nie jest pierwszym państwem, które po rosyjskiej agresji na Ukrainę wstrzymały obsługę kart systemu MIR. We wrześniu pisaliśmy, że dwa tureckie banki – Isbank oraz Denizbank – zastosowały się do wytycznych USA i przestały rozliczać płatności wykonane z użyciem kart MIR. Niektóre banki Armenii, Wietnamu i Kazachstanu także podjęły podobne kroki. Z kolei w Uzbekistanie całkowicie zawieszono obsługę kart rosyjskiego systemu.

Przyłączanie się kolejnych państw do bojkotowania systemu Mir postępuje powoli, ale w krajach, na które "liczył" Kreml. Właśnie w Turcji czy Armenii Rosjanie próbowali rozszerzać zasięg sieci akceptacji kart MIR, teraz zderzyli się ze ścianą. Więcej o wpływie działań Zachodu wobec Rosji w tekście Sankcje działają, także te płatnicze. Raszyści robią co mogą, aby je obejść, ale z marnym skutkiem.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies