Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Banki z Kirgistanu zawieszają obsługę kart rosyjskiego systemu MIR

Instytucje finansowe z kolejnego państwa blokują system, który miał ratować Kreml po wprowadzeniu sankcji za napaść na Ukrainę

System płatniczy MIR miał być alternatywą dla Moskwy, gdy po napaści Rosji na Ukrainę, Visa i Mastercard przestały obsługiwać zagraniczne transakcje wydanymi przez rosyjskie banki kartami. Miał być, ponieważ Kreml liczył na to, że z MIR-u nie będą wycofywały się kolejne instytucje finansowe. Tak się nie stało. Z rosyjskimi bankami i systemem MIR zawieszają współpracę podmioty z Kirgistanu.

Przeczytajcie także: Co sankcje oznaczają dla posiadaczy kart Mastercarda i Visy wydanych w Rosji

W ostatnim tygodniu, o czym donosi agencja Interfax, obsługę rosyjskich kart MIR zawiesiły: Aiyl Bank, Demirbank, Eurazyjski Bank Oszczędnościowy, Kirgisko-Szwajcarski Bank, Dos-Kredobank, Kompanion, Bakai Bank oraz Halyk Bank. Na podobny krok zdecydowały później Bank Komercyjny Kirgistanu i Bank Azji. Niektóre z nich zareagowały nawet bardziej zdecydowanie, bo zerwały współpracę z rosyjskimi bankami. Tak zrobił Kompanion, odmawiając 20 bankom z Rosji, a Bakai Bank całkowicie zakończył kooperację z podmiotami finansowymi z tego kraju.

Media informują, że decyzje te zostały podjęte, ponieważ kirgiskie banki obawiają się zachodnich sankcji za współpracę z Rosjanami. Halyk Bank poinformował wprost, że wpływ na decyzję ma sytuacja geopolityczna. Jednocześnie, jak czytam w nocie Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowy Bank Kirgistanu zapewnia, że nie wydał żadnych wytycznych instytucjom finansowym w kraju, aby zawieszały współpracę z Rosjanami.

Przeczytajcie także: Nowe problemy rosyjskich banków

Kirgistan nie jest pierwszym państwem, które po rosyjskiej agresji na Ukrainę wstrzymały obsługę kart systemu MIR. We wrześniu pisaliśmy, że dwa tureckie banki – Isbank oraz Denizbank – zastosowały się do wytycznych USA i przestały rozliczać płatności wykonane z użyciem kart MIR. Niektóre banki Armenii, Wietnamu i Kazachstanu także podjęły podobne kroki. Z kolei w Uzbekistanie całkowicie zawieszono obsługę kart rosyjskiego systemu.

Przyłączanie się kolejnych państw do bojkotowania systemu Mir postępuje powoli, ale w krajach, na które "liczył" Kreml. Właśnie w Turcji czy Armenii Rosjanie próbowali rozszerzać zasięg sieci akceptacji kart MIR, teraz zderzyli się ze ścianą. Więcej o wpływie działań Zachodu wobec Rosji w tekście Sankcje działają, także te płatnicze. Raszyści robią co mogą, aby je obejść, ale z marnym skutkiem.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies