Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sankcje działają, także te płatnicze. Raszyści robią co mogą, aby je obejść, ale z marnym skutkiem

Instytucje reżimu Putina starają się rozszerzyć zasięg akceptacji kart MIR, ale na razie udaje się to głównie w egzotycznych krajach, wspierających rosyjską autokrację

W serwisie internetowym Ośrodka Studiów Wschodnich ukazała się interesująca analiza skuteczności sankcji nakładanych przez kraje cywilizowane na putinowską Rosję po jej najeździe na Ukrainę. Z artykułu wynika, że sankcje są skuteczne, czego dowodzić mogą starania reżimu o ich obejście. Coraz częściej stosowany tam jest np. tzw. import równoległy, czyli zakup produktów zagranicznych bez zgody właściciela znaku towarowego. Produkty te są jednak dużo droższe w porównaniu z tradycyjnym importem. Grono klientów, których stać na nie, jest niewielkie i ich sprzedaż maleje w porównaniu z sytuacją sprzed wojny.

Przeczytajcie także: Jest polska lista podmiotów objętych sankcjami

OSW poświęca też dużo czasu sankcjom w obszarze finansów oraz płatności. Przypomnę, że dwie najważniejsze, ogólnoświatowe organizacje płatnicze, a więc Mastercard i Visa, uniemożliwiły zewnętrzne korzystanie ze swoich kart wydanych przez banki z Rosji. Plastiki działają tylko na terenie kraju agresora, bo realizowane za ich pomocą transakcje rozliczane są przez lokalny system płatniczy.

Raszyści musieli jednak wydłużyć okres ważności kart, bo okazało się, że ich produkcja wyraźnie podrożała. Wytworzenie i personalizacja karty kosztuje teraz tamtejsze banki nawet równowartość 9 euro w porównaniu z 0,4 euro przed wojną. Powodem jest ograniczona podaż mikroprocesorów sprowadzanych z krajów cywilizowanych. Sposobem na częściowe poradzenie sobie z tym problemem jest recykling czipów.

Przeczytajcie także: Nowe problemy rosyjskich banków

Instytucje z Rosji starają się także zwiększyć zasięg akceptacji lokalnych kart z logo MIR. Na razie udaje się to w większości przypadków w krajach egzotycznych i często wspierających reżim Putina. Mowa na przykład o Turcji, Białorusi, Armenii, Kazachstanie, Kirgistanie, Tadżykistanie, Uzbekistanie i Wietnamie. Trwają także rozmowy dotyczące wprowadzenia kart MIR do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu, Iranu czy Wenezueli. W Rosji pojawiło się także zjawisko turystyki finansowej, polegające na wyjazdach za granicę i zakładaniu rachunków osobistych w krajach nieobjętych zachodnimi sankcjami.

Źródło: OSW

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies