Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Co sankcje oznaczają dla posiadaczy kart Mastercarda i Visy wydanych w Rosji, a co dla klientów z cywilizowanego świata

Dwie najważniejsze organizacje płatnicze na świecie przyłączyły się do sankcji przeciwko putinowskiej Rosji

Jak już informowaliśmy dziś rano, Mastercard i Visa ogłosiły przyłączenie się do międzynarodowych sankcji nałożonych na Rosję Putina. To zablokowanie wszelkich usług oferowanych przez obie organizacje instytucjom objętym zachodnimi restrykcjami. Ale co to oznacza w praktyce?

Przeczytajcie także: Mastercard i Visa dołączają do sankcji przeciwko Rosji

Już w weekend rosyjski bank centralny podawał, że karty z logo Mastercard i Visa wydane przez objęte sankcjami rosyjskie banki nie będą działać w zagranicznych sklepach internetowych i stacjonarnych. Niestety, inaczej może być, jeśli chodzi o transakcje wewnętrzne. To rezultat zbudowania przez Rosjan własnego systemu rozliczeniowego, w oparciu o który wydają oni karty Mir.

Jak udało mi się dowiedzieć, większość, o ile nie wszystkie płatności krajowe w Rosji, z mocy tamtejszego prawa, rozliczane są przez ten właśnie system i dotyczy to nie tylko kart Mir, ale także kart z logo zagranicznych organizacji płatniczych. W tym wypadku więc zachodnie firmy nie mają wpływu na zablokowanie transakcji i mimo sankcji powinny one odbywać się w miarę normalnie.

Przeczytajcie także: Część klientów chce bojkotować Revoluta

Natomiast jeżeli ktoś z Polski albo innych krajów Zachodu musiałby udać się do Rosji, np. z przyczyn losowych, powinien zaopatrzyć się w duży zapas gotówki. Karty wydane przez banki na przykład w Polsce będą w Rosji działać tylko w tym przypadku, gdy terminal płatniczy jest obsługiwany przez instytucję nieobjętą sankcjami. Ryzyko trafienia na urządzenia dostarczane przez bank z grona sankcjonowanych może być więc duże. Na miejscu mogą też być problemy z dostępem do gotówki – brakuje jej zarówno w bankomatach jak i oddziałach banków.

Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że od kilku dni klienci z Rosji nie mogą korzystać z cyfrowych portfeli takich jak Apple Pay i Google Pay.

Natomiast Mastercard i Visa zdecydowały o przekazaniu po 2 mln dolarów na pomoc Ukraińcom. Pierwszy wesprze m.in. Czerwony Krzyż. Visa przekaże środki na rzecz UNICEF.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies