Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Dobre wieści: dwa duże banki zawiesiły obsługę rosyjskiego systemu Mir. To efekt nacisków ze strony USA

Chociaż dwie tureckie instytucje finansowe poważnie podeszły do ostrzeżeń Amerykanów, to trzy inne wciąż współpracują z rosyjskim podmiotem

Mir, rosyjski system stworzony z myślą o rozliczaniu kart płatniczych, zderzył się z kolejnym problemem – tureckie banki Isbank oraz Denizbank zawiesiły współpracę z jego operatorem, czyli Krajowym Systemem Kart Płatniczych (NSPK). Szef tego ostatniego został niedawno objęty przez USA sankcjami, o czym informuje m.in. Agencja Reutera.

Przeczytajcie także: PKO BP zarejestrował logo płatności odroczonych

Isbank to największy turecki bank, z kolei Denizbank należy do Emirates NBD – jednej z największych grup bankowych na Bliskim Wschodzie (wcześniej był jednak własnością rosyjskiego Sberbanku). Obie instytucje zastosowały się do wytycznych Departamentu Skarbu USA i w efekcie nie będą rozliczać płatności wykonanych z użyciem kart Mir. A to właśnie nimi posługują się obecnie rzesze turystów rosyjskich, którzy przyjeżdżają do Turcji.

Przeczytajcie także: Już co trzeci Polak skorzystał z cashbacku

Mir miał stanowić dla Rosjan alternatywę po tym, jak swoje usługi w Rosji zawiesiły Visa i Mastercard. Wynikało to oczywiście z rosyjskiej napaści na Ukrainę. Jednak system, który rozwijany jest od połowy poprzedniej dekady, wciąż nie zdołał się przebić na międzynarodowym rynku i pozostaje rozwiązaniem o marginalnym znaczeniu. Wybrane usługi dostępne są przede wszystkim w krajach byłego ZSRR, ale też w Iranie i Korei Południowej, na Kubie czy właśnie w Turcji. Chociaż wspomniane dwa banki zawiesiły współpracę z NSPK, to trzy inne instytucje z tego kraju wciąż zapewniają wsparcie systemowi Mir.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies