Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Santander Bank Polska z zarzutami od UOKiK-u. Chodzi o koszty związane z wcześniejszą spłatą kredytów hipotecznych

Santander jest pierwszym bankiem w Polsce, któremu postawiono takie zarzuty

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny postawił zarzuty Santander Bank Polska stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów. W komunikacie urzędu wskazano, że instytucja negatywnie rozpatrywała roszczenia kredytobiorców o rozliczenie dodatkowych kosztów kredytów hipotecznych, jeśli spłacili je wcześniej.

Przeczytajcie także: Nowa oferta umorzeniowa DNB

– Zarzut dotyczy niezwracania konsumentom, którzy całkowicie spłacili kredyt hipoteczny przed terminem, należnej im w takich sytuacjach kwoty. (...) Takie rozliczenie powinno obejmować wszystkie koszty kredytu – mówi prezes UOKiK, cytowany w komunikacie. Jak przekazał Urząd, Santanderowi za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów grozi kara finansowa do 10 proc. rocznego obrotu. Bank jest też pierwszą instytucją finansową w Polsce, której UOKiK przedstawił takie zarzuty.

Rozliczenie między kredytobiorcą a bankiem powinno, jak zaznacza urząd, przebiegać według metody liniowej. "Polega ona na tym, że instytucja finansowa dzieli wszystkie koszty przez liczbę dni, w których miała obowiązywać umowa. Wynik mnoży przez liczbę dni, o które skrócono okres kredytowania – tę sumę bank powinien oddać konsumentowi" – czytam w stanowisku UOKiK.

Santander jest pierwszym bankiem, któremu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty w sprawie niezwracania części kosztów kredytu po wcześniejszej spłacie, po tym jak w maju tego roku wszczął 17 postępowań wyjaśniających wobec banków. Zasada proporcjonalnego zwrotu kosztów obejmuje kredyty hipoteczne zaciągnięte po 21 lipca 2017 roku. – W postępowaniach wyjaśniających przyglądamy się również praktykom innych banków i nie wykluczamy stawiania dalszych zarzutów – zapowiada prezes UOKiK.

Przeczytajcie także: "Kredyty na klik" pod lupą Rzecznika Finansowego.

Zwroty prowizji i innych kosztów z tytułu udzielenia kredytu w przypadku przedterminowej spłaty – także gotówkowego – to pokłosie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2019 roku. Dotychczas polskie banki mierzyły się z jego efektami właśnie w przypadku pożyczek gotówkowych.

Jak informowaliśmy, banki zabezpieczały na te zwroty spore kwoty. Alior w 2020 roku przygotował rezerwę w wysokości 186 mln zł. W przypadku kredytów gotówkowych, konsolidacyjnych, banki zwracają część kosztów za zobowiązania zaciągane nawet w 2011 roku.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies