Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku. Rachunki klientów zostaną przeniesione do nowego VeloBanku

3 października działalność Getinu zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), utworzonego przez osiem największych banków

Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął dziś przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Działalność instytucji zostanie 3 października przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), utworzonego przez osiem największych banków: Aliora, Millennium, Pekao, BNP Paribas, ING, mBank, PKO BP i Santandera. Docelowo bank, do którego zostanie przeniesiona działalność Getinu, będzie działał pod nazwą VeloBank. Trwa proces rejestracji zmiany nazwy, do czasu rebrandingu placówki będą działać pod dotychczasowymi szyldami. Do nowego banku nie zostaną przeniesione hipoteczne kredyty walutowe klientów Getinu.

Przeczytajcie także: Getin wycofuje się z Europy Ubezpieczenia

Decyzję o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji banku BFG wydał wczoraj, a z jej treścią można zapoznać się tutaj. Powodem do tego kroku była, jak zaznacza Fundusz, bardzo zła sytuacja kapitałowa Getin Noble Banku. A o tym, że Getin może zostać poddany przymusowej restrukturyzacji, mówiło się nieoficjalnie już od dłuższego czasu. Przedwczoraj zaś KNF nałożyła na Leszka Czarneckiego, wiodącego akcjonariusza banku, karę pieniężną w wysokości 20 mln zł za niedochowanie przez niego zobowiązania inwestorskiego w postaci odmowy dokapitalizowania banku.

Na przeprowadzenie procesu restrukturyzacji w zakresie przeniesienia działalności Getinu oraz zapewnienie nieprzerwanej obsługi jego klientów i bezpieczeństwa ich środków przeznaczono kwotę 10,34 mld zł bezzwrotnego wsparcia, z czego 6,87 mld pochodzi z funduszy własnych BFG, a 3,47 mld zł to zaangażowanie środków SOBK. Dotychczasowy zarząd banku został rozwiązany. Administratorem GNB został wyznaczony Paweł Małolepszy, a pracami zarządu nowego banku będzie kierował Adam Marciniak, wcześniej m.in. wiceprezes PKO.

Przeczytajcie także: PKO BP zainteresowane zakupem Pocztowego

BFG zapewnia klientów Getinu, że na tę chwilę nic się dla nich nie zmienia. Będą obsługiwani jak do tej pory i będą mieli zapewniony nieprzerwany dostęp do wszystkich swoich środków pieniężnych. Dotyczy to wszystkich osób i podmiotów, które obecnie są klientami Getin Noble Banku, w tym klientów firmowych, z sektora publicznego, a także klientów korzystających z bankowości osobistej i private bankingu.

Getin Noble Bank jest kolejnym bankiem, który w ostatnim czasie został poddany przymusowej restrukturyzacji. W ostatnich latach los ten spotkał inny podmiot z grupy Leszka Czarneckiego: Idea Bank, który został przejęty przez Pekao, a także Podkarpacki Bank Spółdzielczy czy Bank Spółdzielczy w Przemkowie.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies