Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
AKTUALIZACJA (OST. AKAPIT)
Przymusowa restrukturyzacja Idei. Bank zostanie przejęty przez Pekao

Operację przejęcia aktywów i klientów Idea Banku przez Pekao ogłosił dziś Bankowy Fundusz Gwarancyjny

BFG opublikował komunikat, w którym zawiadamia o przymusowej restrukturyzacji Idea Banku. Odbędzie się ona poprzez przejęcie instytucji wraz z większością jej zobowiązań przez Bank Pekao. Ten drugi tym samym powiększy swoje aktywa o ponad 14 mld zł, a także wzmocni swoją pozycję w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, w obsłudze którego specjalizuje się Idea Bank. Operacja zostanie przeprowadzona 3 stycznia 2021 roku.

Z komunikatów BFG oraz Pekao wynika, że transakcja nie obejmie całości praw i zobowiązań Idea Banku. Wśród wyłączeń wymieniono m.in. niektóre zobowiązania Idea Banku wynikające ze sprzedaży w przeszłości takich instrumentów finansowych jak obligacje Getbacku czy ubezpieczenia z funduszem kapitałowym, potocznie nazywane polisolokatami. O decyzji w sprawie restrukturyzacji Idea Banku zostanie powiadomiona Komisja Europejska oraz Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.

Przeczytajcie także: Pekao zmienia zasady płatności kartami

BFG i Pekao zapewniają, że depozyty klientów Idea Banku pozostaną gwarantowane na dotychczasowych zasadach. Klienci Idei nie muszą też podejmować żadnych działań związanych z restrukturyzacją banku. To znaczy, że nadal mogą korzystać ze swoich kart, bankomatów czy infolinii. Nie zmieniają się numery kont czy loginy i hasła do bankowości mobilnej oraz internetowej. Pełna integracja operacyjna obu instytucji ma zostać przeprowadzona do końca IV kw. 2021 roku.

Aby przymusowa restrukturyzacja mogła zostać przeprowadzona, spełnionych musi zostać kilka warunków, m.in. bank poddany temu procesowi musi być zagrożony upadłością. Ponadto musi zostać stwierdzony, jak to się określa, brak przesłanek wskazujących, na możliwość usunięcia we wskazanym czasie zagrożenia upadłością. Zdaniem BFG obecnie Idea Banka spełnia te przesłanki.

Przeczytajcie także: Bank Nowy BFG uruchomił obsługę klientów PBS

Przymusowa restrukturyzacja Idea Banku to kolejny taki proces w ostatnim czasie w Polsce. Przypomnę, że wcześniej poddano mu m.in. Podkarpacki Bank Spółdzielczy, który został przejęty przez świeżo utworzony Bank Nowy BFG, a także Bank Spółdzielczy z Przemkowa, który został przejęty przez SGB.

Idea Bank należy m.in. do biznesmena Leszka Czarneckiego. Jak donosiła pod koniec ubiegłego roku Gazeta Wyborcza, Czarnecki zapowiedział pozew do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego. Biznesmen oskarża Komisję Nadzoru Finansowego i BFG o działanie na szkodę jego banków oraz próbę ich przejęcia. Czarnecki ujawnił także nagrania rozmów, podczas których, jak twierdził, wysoki urzędnik KNF składał mu propozycje korupcyjne.

AKTUALIZACJA

W czwartek po południu główny akcjonariusz Idea Banku Leszek Czarnecki zapowiedział złożenie w poniedziałek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odwołania od dzisiejszej decyzji BFG. Jego zdaniem została ona podjęta z pogwałceniem prawa i oznacza praktyczną nacjonalizację Idea Banku w sytuacji, gdy zaczął on osiągać pozytywne efekty restrukturyzacji. Leszek Czarnecki zapowiedział także, że działania BFG i KNF będą przedmiotem roszczeń przed Trybunałem Międzynarodowym na podstawie specjalnej umowy inwestycyjnej między Polską a Holandią (tam siedzibę ma należący do Czarneckiego podmiot będący akcjonariuszem Idea Banku). Roszczenia mają mieć wartość udziałów Czarneckiego w Idei oraz wynikających z nich przyszłych zysków.

AKTUALIZACJA 2

Wieczorem, 31 grudnia 2020 r., Pekao poinformował o złożeniu rezygnacji przez dwóch wiceprezesów instytucji, czyli Tomasza Styczyńskiego i Grzegorza Olszewskiego. Jako powód odejścia podali odmienną wizję rozwoju Pekao.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies