Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pekao i Santander zmieniają zasady płatności kartami w internecie. Użytkownicy aplikacji mobilnych będą mieli lepiej

Zmiany wprowadzane przez Pekao i Santander mają związek z dostosowaniem ich systemów do nowych wymogów bezpieczeństwa

Dwa z pięciu największych banków na polskim rynku poinformowały o zmianie sposobu potwierdzania płatności kartami w internecie. Nowe zasady mają związek z dostosowaniem się przez instytucje finansowe do wymogów bezpieczeństwa wprowadzonych przez dyrektywę PSD II. Chodzi o tzw. silne uwierzytelnienie, czyli konieczność autoryzacji wybranych transakcji przynajmniej dwiema metodami, przy czym dane umieszczone na karcie nie są uznawane za jedną z nich.

Przeczytajcie także: Dziś ostatni dzień głosowania na Cashless Pay 2020

Pekao już kilka miesięcy temu o nowym sposobie autoryzacji płatności online informował firmowych użytkowników swoich kart. Mogliście przeczytać o tym w tekście Bank Pekao zmienia sposób płatności kartami w internecie. Do potwierdzania transakcji oprócz kodu z SMS-a potrzebny będzie e-PIN. Teraz, a więc 28 grudnia 2020 r., bank zaczął stosować tę procedurę także dla kart używanych przez klientów indywidualnych.

W opublikowanej właśnie informacji Pekao pisze, że autoryzacja płatności kartami online będzie przebiegać na jeden z trzech sposobów. Pierwszy przy pomocy aplikacji mobilnej PeoPay. Drugi, jeśli klient nie korzysta z apki na smartfonie – poprzez podanie kodu z SMS-a i zatwierdzenie transakcji po zalogowaniu na konto w serwisie internetowym. Wreszcie trzeci sposób jest kierowany do klientów niekorzystających z bankowości elektronicznej i polega na autoryzacji kodem z SMS-a i ePIN-em do karty. ePIN można uzyskać w oddziale banku lub na infolinii.

Przeczytajcie także: Jeszcze dziś można wygrać iPhone'a w konkursie cashless.pl

Natomiast Santander zmieni sposób autoryzacji płatności 31 grudnia bieżącego roku. W jego przypadku również najwygodniejszą metodą autoryzacji będzie zatwierdzenie operacji w aplikacji mobilnej. Osoby, które z niej nie korzystają, będą mogły potwierdzić płatność kodem z SMS-a oraz PIN-em do karty używanym np. w bankomacie. W styczniu 2021 r. ma pojawić się jeszcze jeden sposób autoryzacji – za pośrednictwem bankowości internetowej i kodu z SMS-a.

W ostatnim czasie o dostosowaniu swoich systemów kartowych do przepisów PSD II w zakresie bezpieczeństwa informował także Bank Nowy BFG (powstały po restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego), który podobnie jak Santander do potwierdzania płatności internetowych wykorzystuje PIN do karty. Natomiast z aktualnym stanem przygotowań banków do silnego uwierzytelnienia możecie zapoznać się w tekście Nowe zasady potwierdzania transakcji kartą w internecie. Zobaczcie, jakie zmiany wprowadzi Wasz bank.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies