Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pekao i Santander zmieniają zasady płatności kartami w internecie. Użytkownicy aplikacji mobilnych będą mieli lepiej

Zmiany wprowadzane przez Pekao i Santander mają związek z dostosowaniem ich systemów do nowych wymogów bezpieczeństwa

Dwa z pięciu największych banków na polskim rynku poinformowały o zmianie sposobu potwierdzania płatności kartami w internecie. Nowe zasady mają związek z dostosowaniem się przez instytucje finansowe do wymogów bezpieczeństwa wprowadzonych przez dyrektywę PSD II. Chodzi o tzw. silne uwierzytelnienie, czyli konieczność autoryzacji wybranych transakcji przynajmniej dwiema metodami, przy czym dane umieszczone na karcie nie są uznawane za jedną z nich.

Przeczytajcie także: Dziś ostatni dzień głosowania na Cashless Pay 2020

Pekao już kilka miesięcy temu o nowym sposobie autoryzacji płatności online informował firmowych użytkowników swoich kart. Mogliście przeczytać o tym w tekście Bank Pekao zmienia sposób płatności kartami w internecie. Do potwierdzania transakcji oprócz kodu z SMS-a potrzebny będzie e-PIN. Teraz, a więc 28 grudnia 2020 r., bank zaczął stosować tę procedurę także dla kart używanych przez klientów indywidualnych.

W opublikowanej właśnie informacji Pekao pisze, że autoryzacja płatności kartami online będzie przebiegać na jeden z trzech sposobów. Pierwszy przy pomocy aplikacji mobilnej PeoPay. Drugi, jeśli klient nie korzysta z apki na smartfonie – poprzez podanie kodu z SMS-a i zatwierdzenie transakcji po zalogowaniu na konto w serwisie internetowym. Wreszcie trzeci sposób jest kierowany do klientów niekorzystających z bankowości elektronicznej i polega na autoryzacji kodem z SMS-a i ePIN-em do karty. ePIN można uzyskać w oddziale banku lub na infolinii.

Przeczytajcie także: Jeszcze dziś można wygrać iPhone'a w konkursie cashless.pl

Natomiast Santander zmieni sposób autoryzacji płatności 31 grudnia bieżącego roku. W jego przypadku również najwygodniejszą metodą autoryzacji będzie zatwierdzenie operacji w aplikacji mobilnej. Osoby, które z niej nie korzystają, będą mogły potwierdzić płatność kodem z SMS-a oraz PIN-em do karty używanym np. w bankomacie. W styczniu 2021 r. ma pojawić się jeszcze jeden sposób autoryzacji – za pośrednictwem bankowości internetowej i kodu z SMS-a.

W ostatnim czasie o dostosowaniu swoich systemów kartowych do przepisów PSD II w zakresie bezpieczeństwa informował także Bank Nowy BFG (powstały po restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego), który podobnie jak Santander do potwierdzania płatności internetowych wykorzystuje PIN do karty. Natomiast z aktualnym stanem przygotowań banków do silnego uwierzytelnienia możecie zapoznać się w tekście Nowe zasady potwierdzania transakcji kartą w internecie. Zobaczcie, jakie zmiany wprowadzi Wasz bank.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies