Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PKO BP ujawnia zainteresowanie zakupem Banku Pocztowego, bo w mediach pojawiła się informacja, że właśnie z tego zrezygnował

O tym, że PKO BP nie kupi Banku Pocztowego, choć taką możliwość badano, napisał wczoraj Puls Biznesu

Wczoraj wieczorem PKO BP opublikował komunikat, z którego wynika, że rozważa zakup ok. 75 proc. akcji Banku Pocztowego należących obecnie do Poczty Polskiej. Decyzja zarządu w sprawie ewentualnego udziału PKO w akwizycji Pocztowego miała zapaść w kwietniu bieżącego roku. Jednocześnie poinformowano, że prace nad przejęciem są na wczesnym etapie, więc jego warunki finansowe nie są jeszcze znane. Przy czym nie ma pewności, że do transakcji w ogóle dojdzie.

Przeczytajcie także: Marcin Ledworowski odchodzi z Pocztowego

PKO BP tłumaczy, że wcześniej nie ujawnił informacji o zamiarze przejęcia Pocztowego, bo mogło to negatywnie wpłynąć na jego interesy. Teraz zdecydował się jednak na upublicznienie jej, gdyż doniesienia na ten temat pojawiły się w mediach.

Chodzi prawdopodobnie o wczorajszą publikację Pulsu Biznesu. Jak napisano, po przeprowadzeniu tzw. badania due diligence Banku Pocztowego w czerwcu bieżącego roku, PKO BP zrezygnował z inwestycji. Ponadto informacje o tym, że władze Poczty Polskiej na czele z byłym prezesem Tomaszem Zdzikotem pielgrzymują do zarządu PKO z ofertą sprzedaży banku, po rynku krążą od dłuższego czasu. Jednak Zdzikot kilka dni temu odszedł z zarządu Poczty, co może mieć też wpływ na zmianę strategii spółki wobec jej aktywów.

Przeczytajcie także: PKO BP ma czwartego prezesa w ciągu 15 miesięcy

Natomiast na ewentualną decyzję PKO BP w stosunku do Pocztowego wpływ może mieć proces związany z restrukturyzacją Getinu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że PKO BP jest "zachęcany" przez władze do wzięcia odpowiedzialności za przyszłość Getinu, tak jak w przeszłości inny państwowy bank, czyli Pekao, został "zachęcony" do przejęcia kontroli nad mającą duże problemy finansowe Ideą.

Pocztowy to jeden z najmniejszych banków na polskim rynku. Ma dwóch właścicieli: Pocztę Polską, która dysponuje ponad 75-proc. akcji oraz PKO BP, który dysponuje bez mała 25-proc. udziałów. W przeszłości obaj właściciele mieli różne pomysły na przyszłość Pocztowego. Swego czasu PKO BP chciał już odkupić udziały od Poczty, ale ta nie chciała się na to zgodzić, bo jednym z filarów jej strategii była dystrybucja produktów finansowych Pocztowego. Później, po spadku stóp procentowych do zera i znacznym pogorszeniu wyników banku, PKO BP ocenił posiadane przez siebie udziały w Pocztowym jako bezwartościowe.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies