Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Chińskie karty zaczynają rozpychać się na świecie. UnionPay wydał pierwszą kredytówkę w USA

Nowa karta przeznaczona jest dla obywateli amerykańskich, którzy często odwiedzają Chiny

Chińska organizacja płatnicza UnionPay poinformowała o wydaniu wspólnie z działającym na terenie Stanów Zjednoczonych Industrial and Commercial Bank of China pierwszej karty kredytowej w USA. Karta, podobnie jak inne z logo UnionPay akceptowana jest w wielu miejscach w 157 krajach świata. Jednak zdaniem przedstawicieli obu instytucji kooperujących przy jej wydawnictwie, powinna przydać się przede wszystkim tym obywatelom USA, którzy często odwiedzają Chiny.

Przeczytajcie także: Drugie życie mPOS-a. Tym razem ma szansę być dłuższe

Co ciekawe UnionPay współpracuje z ICBC w zakresie wydawnictwa kart nie tylko w USA, ale już w ponad 20 krajach na świecie, m.in. w Kanadzie, Nowej Zelandii czy Singapurze. Dotychczas poza granicami Chin wydano 54 mln kart UnionPay. ICBC pomaga też budować sieć akceptacji tych plastików. Przedstawiciele organizacji chwalą się, że na przykład w Stanach Zjednoczonych karty UnionPay akceptowane są w prawie wszystkich bankomatach i w ok. 80 proc. punktów handlowo-usługowych.

W Polsce karty UnionPay nie są wydawane. Ale akceptowane już tak. Można nimi płacić w wybranych sklepach, które korzystają z terminali obsługiwanych np. przez Elavon czy SIX Payment. Można także wypłacać nimi gotówkę z bankomatów Citi Handlowego.

Przeczytajcie także: W Polsce znaczenie kart kredytowych maleje

Choć może trudno w to uwierzyć, to pod względem liczby wydanych kart UnionPay jest największą na świecie organizacją płatniczą. Dzięki dominującej pozycji na rodzimym, chińskim rynku wydała ponad 3,5 mld kart płatniczych, czyli tyle co MasterCard i Visa razem wzięte.

W ostatnim czasie pomysły budowy lokalnych systemów płatniczych, niezależnych od międzynarodowych organizacji płatniczych, narodziły się w kilku krajach. Na przykład w Rosji od grudnia ubiegłego roku funkcjonuje organizacja MIR, której karty wydaje kilkanaście rosyjskich banków. Z kolei w Turcji uruchamiany jest właśnie system TROY. Również u nas trwają prace analityczne nad powołaniem polskiego schematu płatniczego.

Zaletą takich lokalnych organizacji płatniczych z założenia powinny być niższe koszty funkcjonowania, nieobarczone licencjami na rzecz międzynarodowych korporacji. Z drugiej strony wymagają wielu początkowych inwestycji a później nakładów na rozwój oraz dbanie o bezpieczeństwo transakcji. Pytanie, czy koncepcja systemów krajowych przetrwa próbę czasu, pozostaje więc otwarte.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies