Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
"Cebulion" w Urzędzie Patentowym, zgłaszającym Rafał Zaorski. Wraca sprawa kryptowaluty, mPay się odcina

Minęło pół roku od ogłoszenia współpracy influencera i polskiego fintechu w sprawie stworzenia stablecoina. Teraz pojawiają się nowe informacje

W biuletynie Urzędu Patentowego znalazła się informacja, że zarejestrowano znak słowny "cebulion". Z dokumentacji wynika, że zgłaszającym był Rafał Zaorski, a znak słowny dotyczy m.in. usług finansowych, bankowych i co najważniejsze: emisji walut wirtualnych (kryptowalut). Na pozór zabawna rejestracja (cebulionem określa się polskiego złotego) brzmi jednak o wiele poważniej, gdy przypomni się wydarzenia z końca roku 2021.

Przeczytajcie także: Xiaomi Pay uruchomicie nie tylko na opasce

To wtedy media obiegła informacja, że spółka mPay rozpoczęła współpracę z Rafałem Zaorskim (ma w niej udziały) i firmą Dark Pool One, powiązaną z tym influencerem, nazywanym nawet "królem polskich spekulantów" (na Twitterze często chwali się swoimi zyskami). mPay ma w ogóle "ciekawych" udziałowców, ponieważ Zaorski nie jest jedynym influencerem, który zainteresował się i zainwestował w mPay. W grudniu ubiegłego roku 1,5 mln akcji spółki kupił Michał Bodzioch, znany jako Dziki Trener albo "Drę Mordę".

Jak ogłoszono, kooperacja zakładała prace nad stablecoinem, czyli wirtualną walutą, która byłaby sprzężona z aktywami w teorii odpornymi na wahania kursów. W przypadku stablecoinów najczęściej są one łączone z tradycyjnymi walutami (tak jest w przypadku USD Coin, którego cenę wyraża dolar). O szczegółach sprawy możecie przeczytać więcej w tekście mPay wchodzi w kryptowaluty. Na początek chce zaproponować klientom stablecoina.

Przechodząc do sedna: to wtedy aktywny na Twitterze Zaorski zapowiadał: – No to słowo stało się ciałem. Polski cebulion #PLNC pod dachem każdej polskiej rodziny.

Przeczytajcie także: Credit Agricole wdraża aplikację kolejnej generacji

Oczywiście zaroiło się wówczas od spekulacji, że polski stablecoin doczeka się właśnie takiej nazwy. Zresztą, sprawa "cebuliona" wcale nie zniknęła, ponieważ Zaorski wielokrotnie pisał o kryptowalucie, używając właśnie tego określenia. Ostatnia ważniejsza wzmianka pochodzi z 21 marca, ale i z nią jest pewien problem.

Rafał Zaorski odcinał się wtedy od mPay i zapowiadał, że zrezygnuje z inwestowania w tego dostawcę mobilnych płatności. W reakcji na odpowiedź jednego z internautów zapewnił natomiast, że mimo tych niesnasek nadal ma działać w sprawie powstania "cebuliona". Tyle tylko, że minęły prawie dwa miesiące, a Zaorski nadal jest w akcjonariacie mPay, więc akcji nie zbył.

Zwróciłem się z pytaniami do mPay, a spółka w odpowiedzi na prośbę o komentarz szybko odcięła się od sprawy. – Jako spółka nie komentujemy prywatnej działalności pana Rafała Zaorskiego – brzmi stanowisko mPay. Próbuję uzyskać także komentarz od Zaorskiego. Jeżeli ten nadejdzie – zaktualizuję ten lub napiszę kolejny tekst.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies