Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Uchodźcy z Ukrainy mogą otrzymać pieniądze od ONZ nawet bez konta w Polsce. Do wypłaty wykorzystano czeki Blik

Nowe rozwiązanie powstało przy współpracy Agencji ONZ ds. Uchodźców i Santandera

Czekami Blik można płacić za zakupy zarówno w internecie, jak i stacjonarnym sklepie, ale też wypłacić gotówkę z bankomatów. Usługa jest dostępna od kilku lat w niektórych bankach, ale teraz znaleziono dla niej dodatkowe zastosowanie.

Uchodźcy z Ukrainy mogą się ubiegać o wsparcie finansowe z Agencji ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), ale nie zawsze mają konto bankowe czy kartę płatniczą, by takie środki podjąć. Dlatego UNHCR razem z Santanderem wymyśliły, by przekazywać pieniądze właśnie czekami Blik, a do ich zrealizowania potrzebny jest jedynie smartfon.

Przeczytajcie także: Nowa karta kredytowa od Pekao

Obywatele Ukrainy mogą zarejestrować się w ośrodku UNHCR, w którym otrzymają 4-cyfrowe hasło. Następnego dnia na numer telefonu wysyłany jest im 9-cyfrowy numer czeku (ważnego 7 dni) razem z kwotą, na którą opiewa. Można go zrealizować w bankomatach Santandera, PKO BP, Millennium, BNP Paribas, mBanku, ING, SGB, a także w sieciach Euronet i Planet Cash. Po wybraniu opcji "Wypłata bez karty/Blik" należy wpisać numer czeku, następnie kwotę transakcji i potwierdzić operację hasłem. Co warto zaznaczyć, w tym konkretnym przypadku czek może posłużyć tylko do wypłaty pieniędzy z bankomatu, nie można nim zapłacić w sklepie.

Opis tego procesu, krok po kroku, można znaleźć na stronie Blika.

Przeczytajcie także: Santander w systemie mojeID

Wcześniej, także za pośrednictwem Blika, jego operator, Polski Standard Płatności, uruchomił serwis do przekazywania pieniędzy Ukrainie. Środki trafiają na specjalny rachunek Banku Gospodarstwa Krajowego, który przekazuje je do Narodowego Banku Ukrainy.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies