Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pekao zmienia zasady autoryzacji płatności kartami w internecie. Ma być wygodniej

Od teraz w Pekao nie będzie limitu liczbowego dla płatności wyłączonych z silnego uwierzytelnienia, ale pojawi się nowe zabezpieczenie

Pekao poinformował klientów o zmianie sposobu autoryzacji płatności kartami w e-commerce. Chodzi o zasady wyłączenia wybranych płatności z obowiązku tzw. silnego uwierzytelnienia, a więc autoryzacji płatności przy pomocy systemu 3D Secure (kod z SMS-a plus dodatkowe zabezpieczenie, np. w internetowym systemie transakcyjnym).

Przeczytajcie także: Pekao zmienia zasady płatności w internecie

Konieczność tzw. silnego uwierzytelnienia płatności została wprowadzona dyrektywą PSD II. Zwiększa bezpieczeństwo transakcji, ale wielu klientów zniechęca do korzystania kart w sieci. Na szczęście duża część płatności może zostać zwolniona z obowiązku silnego uwierzytelnienia. Takowe stosował także Pekao. Konieczność podwójnego potwierdzania płatności nie była wymagana w przypadku płatności cyklicznych (np. abonamenty za serwisy streamingowe) oraz przy mikropłatnościach do 120 zł. Z tym że maksymalnie można było wykonać pięć transakcji a następna, niezależnie od wartości, musiała być poddana silnemu uwierzytelnieniu.

Zgodnie z nowymi zasadami nie będzie limitu liczbowego dla transakcji wyłączonych z silnego uwierzytelnienia, a wartość pojedynczej płatności zwolnionej z autoryzacji przy pomocy 3D Secure wzrosła do 135 zł. Pojawił się jednak nowy limit wartościowy. To znaczy niezależnie od liczby wykonanych transakcji nie będzie wymagane silne uwierzytelnienie, jeśli łączna skumulowana wartość płatności od poprzedniego silnego uwierzytelnienia nie osiągnęła poziomu 450 zł.

Przeczytajcie także: Ranking 100 już do pobrania

Co to oznacza w praktyce? Jeśli klient wykonuje dużo drobnych płatności np. na 20 zł każda, to z nowych zasad się ucieszy. Od teraz będzie mógł zapłacić tak ponad 20 razy bez konieczności silnego uwierzytelnienia. Jeśli jednak realizuje płatności na nieco wyższe kwoty, np. na 100 zł, to wedle nowych zasad będzie mógł wykonać jedynie cztery takie transakcje bez potwierdzania z wykorzystaniem 3D Secure (wcześniej mógł ich zrobić 5).

Fot. Flickr/Nenad Stojkovic, CC BY 2.0

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies