Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wzrosty w bancassurance. Odbicie po lockdownie czy pierwsze efekty bankowej ofensywy ubezpieczeniowej?

Od stycznia do czerwca banki zebrały 3,4 mld zł składki, czyli o prawie 32 proc. więcej niż w I półroczu 2020 r.

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport na temat sprzedaży ubezpieczeń w bankach w pierwszym półroczu 2021 r. Co ciekawe, pierwszy raz od dłuższego czasu składka przypisana wyraźnie wzrosła w obu działach ubezpieczeń w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Od stycznia do czerwca banki zebrały 3,4 mld zł składki, czyli o prawie 32 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Przeczytajcie także: Ubezpieczenia smart home dostępne już w apce IKO

W dziale I (ubezpieczenia na życie) zebrano prawie 2,2 mld zł (wzrost o 26 proc. rok do roku). Udział bancassurance w ogóle składki zebranej przez ubezpieczycieli życiowych wyniósł po II kwartale 2021 r. 19,6 proc., co jest o 2,7 p. proc. więcej niż po II kwartale 2020 r. Klienci banków tyle samo środków przeznaczyli na ubezpieczeniowe produkty inwestycyjne co na ochronne (1,1 mld zł, wzrost o 26 i 27 proc.).

W dziale II (ubezpieczenia majątkowe) składka przypisana wyniosła 1,2 mld zł, czyli o 42 proc. więcej niż rok wcześniej w tym samym okresie. Wzrósł też udział bancassurance w ogóle składki pozyskiwanej przez ubezpieczycieli i sięgnął 5,3 proc. Było to o 1,2 p. proc. więcej w porównaniu do I półrocza 2020 r.
Na poniższym wykresie zaprezentowano wysokość składki pozyskiwanej za pośrednictwem banków w podziale na działy ubezpieczeń w kolejnych latach. Dane dotyczą każdorazowo wyników po II kwartale danego roku. Warto zwrócić uwagę na ubezpieczenia majątkowe, które w tym roku osiągnęły najlepszy wynik w porównaniu do pozostałych analizowanych okresów.

Przeczytajcie także: Czworonożne roboty w służbie ubezpieczeń

Jak można zauważyć, odnotowane wzrosty to z jednej strony efekt szczególnie niskiej bazy, jaką są wyniki z okresu zeszłorocznego lockdownu. Natomiast z drugiej strony być może widać już pierwsze rezultaty wzmożonego zainteresowania banków sprzedażą ubezpieczeń. O tym, że coraz więcej instytucji przymierza się do rozwijania tego obszaru działalności, mogliście już w lutym przeczytać w tekście: Banki szykują się na ofensywę ubezpieczeniową. Czy będzie nowe otwarcie w bancassurance? Tak jak zapowiadaliśmy, kolejne banki rozszerzały swój portfel ubezpieczeniowy, w tym szczególnie polis niepowiązanych z produktami bankowymi. Mocno na rozwój współpracy bankowo-ubezpieczeniowej postawiła np. grupa PZU, wprowadzając kolejne ubezpieczenia do serwisów transakcyjnych i aplikacji mobilnych Aliora i Pekao. Ambitne plany w tym zakresie ma również PKO, które niedawno pochwaliło się wprowadzeniem do oferty polis mieszkaniowych, przy których można wykorzystać urządzenia typu smart home.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies