Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Lekkie odbicie w bancassurance w I kw. 2021 r. Pierwszy raz od dłuższego czasu wysokość składki zebranej za pośrednictwem banków wzrosła

Za przełamanie trendu spadkowego odpowiada wzrost sprzedaży ubezpieczeń majątkowych – o 15 proc. w porównaniu do I kw. 2020 r.

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport o stanie rynku bancassurance po I kwartale 2021 r. Po długim okresie spadków wartości składki z polis sprzedawanych w bankach (porównajcie wykresy w tekście o sytuacji bancassurance), w I kwartale tego roku odnotowano niewielki, ale jednak wzrost w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Składka przypisana brutto zebrana za pośrednictwem banków w pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniosła bowiem 1,55 mld zł, w porównaniu do 1,52 mld zł w okresie styczeń – marzec 2020 r.

Przeczytajcie także: Standard chmury dla ubezpieczycieli opublikowany

Za przełamanie trendu spadkowego odpowiada wzrost sprzedaży ubezpieczeń działu II, czyli majątkowych. Nadal sprzedaje się ich w bankach mniej niż tych na życie, ale składka przypisana brutto w I kw. tego roku wyniosła 0,57 mld zł, czyli aż o 15 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Sprzedaż ubezpieczeń majątkowych za pośrednictwem banków odpowiadała za 4,7 proc. ogółu składki działu II w pierwszych trzech miesiącach tego roku (0,4 pkt. proc. więcej niż w I kw. 2020 r.).

Z kolei ubezpieczenia na życie kolejny kwartał z rzędu notowały spadki. Składka przypisana wyniosła 0,97 mld zł, czyli o 5 proc. mniej rok do roku. Udział bancassurance w ogóle sprzedaży ubezpieczeń życiowych spadł o 2,2 pkt. proc. i wyniósł 17,5 proc. Utrzymująca się w ostatnich kwartałach równowaga między wolumenem składki pozyskiwanej z produktów inwestycyjnych i tej z produktów ochronnych przechyliła się na korzyść tych pierwszych: na inwestycje klienci banków wydali 0,52 mld zł (wzrost o 2 proc. w porównaniu do I kw. 2020 r.), a na ochronę 0,45 mld zł (spadek o 12 proc.).

Przeczytajcie także: Nowy gracz na rynku przedłużonych gwarancji

Mając na uwadze, że ogółem składka przypisana z bancassurance wzrosła o zaledwie 1,5 proc., trudno wieszczyć trwałe przełamanie trendu spadkowego. Warto natomiast obserwować ten rynek, zwłaszcza że ambitne plany w zakresie sprzedaży ubezpieczeń ma największy polski bank, o czym więcej w tekście: PKO BP chce być hurtownią ubezpieczeniową. Pod rządami nowego prezesa bank ma się stać wiodącym operatorem ubezpieczeniowym. Gruszek w popiele nie zamierza też zasypiać PZU, które także planuje zwiększać sprzedaż swoich produktów w bankach z grupy: Pekao i Alior Banku.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies