Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Ciekawy wynik testów kart biometrycznych: ponad 90 proc. uczestników chciałoby plastików z czytnikami odcisków palca

Większość osób biorących udział w projekcie jest też zdania, że z kart biometrycznych korzysta się wygodniej niż z tradycyjnych i że jest to bezpieczne

Nie wiem jak Wy, ale ja jestem przekonany, że od biometrii w finansach nie ma ucieczki. Liczba miejsc, gdzie trzeba używać coraz bardziej skomplikowanych haseł alfanumerycznych i PIN-ów rośnie tak szybko, że już dziś normalnemu człowiekowi trudno sobie z tym radzić. Rozwiązania biometryczne pozwalają pozbyć się konieczności pamiętania szeregu ciągów liter i cyfr a przy tym zapewniają wysokie bezpieczeństwo.

Przeczytajcie także: Wideoweryfikacja rusza w BZ WBK

Wyniki pewnego testu, przeprowadzonego przez Mastercarda pokazują, że większość ludzi jest w stanie do biometrii się przekonać, jeśli pokaże się im, jak z niej korzystać i jakie korzyści ona ze sobą niesie. Piszę o testach kart biometrycznych przeprowadzonych wśród klientów banku UniCredit Bulbank w Bułgarii. Sprawdzane tam plastiki miały mikroprocesor oraz czytniki odcisków palca, które zastępowały konieczność autoryzacji płatności PIN-em w trakcie zakupów w sklepach stacjonarnych.

Bułgaria była pierwszym rynkiem w Europie, na którym nowe rozwiązanie testowano. Wcześniej zrobiono to w Republice Południowej Afryki. Wyniki bułgarskiego testu pokazały, że dla 93 proc. uczestników karta biometryczna jest wygodniejsza niż tradycyjna. Ponadto 95 proc. testujących nowe rozwiązanie uznało, że jest bezpieczniejsze od zwykłej karty a ponad 90 proc. z nich zamieniłoby lub prawdopodobnie zamieniłoby swoją dotychczasową kartę na taką z czytnikiem odcisków palca, gdyby tylko było to możliwe. Większość zgodziłaby się na dołożenie dodatkowo do karty funkcji zbliżeniowej.

Przeczytajcie także: Mastercard stawia na sztuczną inteligencję

Jak działa taka karta biometryczna? Jej właściciel musi najpierw zarejestrować ją w banku – wydawcy karty. Następnie jego odcisk palca jest konwertowany na cyfrowy wzorzec, który jest szyfrowany i zapisywany na karcie. Od tej pory można już płacić nią stykowo w dowolnym terminalu obsługującym standard EMV. Użytkownik wkłada ją do terminala i jednocześnie przykłada kciuk do czytnika linii papilarnych na karcie. Następnie odcisk kciuka jest porównywany z wzorcem biometrycznym, po czym – jeśli linie papilarne są zgodne – transakcja zostaje poprawnie autoryzowana, a konsument nawet na moment nie wypuszcza karty z ręki.

Rozwiązanie nie wymaga od sprzedawców posiadania nowego sprzętu, ponieważ karty biometryczne są przyjmowane przez funkcjonujące już terminale obsługujące standard EMV. Bankom – wydawcom kart nowa technologia pozwala zwiększyć odsetek pozytywnie weryfikowanych transakcji, zapobiegać oszustwom, a także obniżać koszty operacyjne. Dla konsumentów dodatkową zaletą jest z kolei brak konieczności pamiętania numeru PIN.

Fot. Mastercard

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2394 artykułów

Inne artykuły tego autora:

O co chodzi w tych badaniach? Większość Polaków preferuje karty, ale i tak najczęściej płaci gotówką

Ciężko ocenić stosunek Polaków do obrotu bezgotówkowego, gdy wyniki sondaży przeprowadzanych przez różne instytucje często są ze sobą sprzeczne

Dobra wiadomość dla banków z Polski: jest pozytywna opinia KNF na temat wideoweryfikacji

KNF uczula jednak instytucje finansowe, że biometria twarzy bez użycia odczytu termicznego może być podatna na fałszerstwa

Getin Bank przeniesie 65 proc. swoich oddziałów. Będzie uruchamiać placówki w nowym formacie

Bank poinformował właśnie o otwarciu czterech zupełnie nowych oddziałów w Gdyni, Wrocławiu, Bydgoszczy i Pabianicach

Zastanawiacie się nad zmianą pracy? To może być oferta dla Was. Polska Bezgotówkowa szuka wiceprezesa

Zgłoszenia w konkursie na członka zarządu fundacja przyjmuje do 3 listopada, a więc czasu na wysłanie CV nie zostało zbyt dużo

Na rynku jest zaledwie 10 proc. wydrukowanych "pięćsetek". Ale wartość wszystkich banknotów w obiegu rośnie

Z danych NBP wynika, że na koniec września w obiegu było ponad 5 mln banknotów o nominale 500 zł

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Do aplikacji BZ WBK zalogujecie się odciskiem palca także na Androidzie

Bank właśnie udostępnił klientom aktualizację apki. Przed premierą…

Trzeci bank z Polski wdraża wideoweryfikację. Od jutra dzięki niej założycie konto w BZ WBK

Wcześniej rozwiązanie umożliwiające potwierdzanie tożsamości podczas połączenia wideo…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.