Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Będą zmiany w regulacjach dotyczących pożyczek i kredytów. Ministerstwo Sprawiedliwości zadeklarowało przegląd ustaw

Przyjęte w ostatnim czasie przepisy dotyczące finansowania konsumenckiego skutkowały zmniejszeniem się liczby instytucji pożyczkowych oraz chaosem w niektórych obszarach, np. wydawnictwie kart kredytowych przez instytucje inne niż banki

Wygląda na to, że branża pożyczkowa w Polsce musi przygotować się na kolejne zmiany przepisów. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi Anety Wiewiórowskiej-Domagalskiej, pełnomocniczki ministra sprawiedliwości do spraw ochrony konsumentów. – W najbliższym czasie powołana zostanie komisja kodyfikacyjna prawa cywilnego. Będę proponowała dokonanie przeglądu pewnych obszarów prawa konsumenckiego, przede wszystkim w zakresie kredytów i pożyczek konsumenckich – powiedziała dziś w Sejmie, cytowana przez Polską Agencję Prasową.

Przeczytajcie także: Raport Insurtechy w Polsce vol. 3 już do pobrania

W ostatnich latach pojawiło się co najmniej kilka nowelizacji ustaw regulujących zasady udzielania kredytów konsumenckich, przede wszystkim przez instytucje niebankowe. Warto w tym kontekście wspomnieć o tzw. ustawach antylichwiarskich, które obniżyły maksymalne, dopuszczalne tzw. pozaodsetkowe koszty pożyczek. Skutkowało to wycofaniem się z polskiego rynku wielu niebankowych instytucji oferujących np. chwilówki.

Przeczytajcie także: Jest interpretacja ustawy antylichwiarskiej

Na podstawie ostatniej aktualizacji ustawy antylichwiarskiej, firmy pożyczkowe trafiły pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. Konieczność spełnienia nowych obowiązków wobec nadzoru spowodowało, że z prowadzonego przez KNF rejestru zniknęło wiele podmiotów. Ta sama aktualizacja wprowadziła także chaos do zasad wydawania kart kredytowych przez instytucje pożyczkowe i płatnicze. Więcej na ten temat w tekście To nie koniec sprawy pozaodsetkowych kosztów kredytówek. KNF wysłał do instytucji finansowych kolejne pismo w tej sprawie.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies