Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wartość banknotów i monet w obiegu wzrosła do najwyższego poziomu od wybuchu wojny w Ukrainie

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec marca wartość pieniędzy w obiegu przekroczyła 380 mld zł

NBP opublikował statystyki dotyczące struktury banknotów i monet znajdujących się w obiegu wg danych na koniec marca. Z dokumentu wynika, że wartość gotówki osiągnęła 380,7 mld zł. Oznacza to, że była najwyższa od I kw. 2022 r., czyli od wybuchu wojny w Ukrainie, gdy Polacy masowo wyjmowali pieniądze z rachunków w obawie przed eskalacją konfliktu. Wtedy gotówka w obiegu osiągnęła wartość 389,4 mld zł.

Przeczytajcie także: Będą zmiany w regulacjach dotyczących pożyczek i kredytów

I kw. 2024 r. był czwartym kwartałem z rzędu, gdy wartość banknotów i monet znajdujących się w obiegu rosła. W ostatnim okresie ubiegłego roku wynosiła ona 377,2 mld zł. Natomiast w I kw. 2023 r. – 363,5 mld zł.

Tradycyjnie już banknotem, którego najwięcej znajduje się w obiegu, był ten o nominale 100 zł. Na koniec marca na rynku było 1,475 mld sztuk tego banknotu. Zdaniem ekspertów jest on najpopularniejszym banknotem w Polsce, ponieważ pełni dwie podstawowe funkcje: jest banknotem transakcyjnym, czyli służy do płatności np. w sklepach, a jednocześnie pełni tzw. funkcję tezauryzacyjną, czyli służy do przechowywania oszczędności.

Przeczytajcie także: Raport Insurtech w Polsce vol. 3 już do pobrania

Pozostałych banknotów w obiegu jest znacznie mniej. Na przykład tych o nominale 200 zł – 864 mln sztuk, "pięćdziesiątek" – 210 mln sztuk, a "dziesiątek" – 215 mln sztuk. Najrzadziej spotykanym banknotem na rynku jest oczywiście ten o nominale 500 zł, którego na koniec marca w obiegu było 76,6 mln. Co ciekawe jednak drugim najmniej spotykanym banknotem jest, podobnie jak w poprzednich okresach, "20" – 155,4 mln sztuk.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies