Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rekordy w przekazach z i do Polski. Działające w tej branży firmy obsłużyły w II poł. 2020 r. transakcje o wartości ponad 9 mld zł

Przekazy zlecane do Polski miały wartość o ok. 500 mln zł wyższą niż transakcje wychodzące za granicę

Z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że w II poł. ubiegłego roku wartość przekazów międzynarodowych zrealizowanych do i z Polski osiągnęła rekordowy poziom 9 mld zł. Transakcje o takiej wartości zrealizowało 37 firm zajmujących się przekazami transgranicznymi i raportujących w tej sprawie do NBP.

Przeczytajcie także: Spoko ma już pół miliona użytkowników

Na rekordową kwotę złożyły się w większej mierze przekazy zlecone do Polski. Ich wartość wyniosła 4,8 mld zł. To o 11,5 proc więcej niż w poprzednim, również rekordowym półroczu, gdy przekazy przychodzące wyniosły 4,3 mld zł. Natomiast odnotowane w II poł. 2020 r. przekazy wychodzące, po wzroście o 13,5 proc. względem poprzedniego półrocza, osiągnęły prawie 4,3 mld zł.

Przekazy międzynarodowe to oczywiście nie jest całość transferów pieniężnych realizowanych np. przez imigrantów zarobkowych. Duża część transakcji może być przeprowadzana innymi metodami, np. w gotówce za pośrednictwem znajomych czy członków rodziny przekraczających granicę.

Przeczytajcie także: Rośnie sieć płatności odroczonych Twisto

Niemniej przekazy międzynarodowe to rosnący i atrakcyjny ekonomicznie biznes, o czym świadczyć może pojawianie się coraz to nowych podmiotów na tym rynku. W Polsce głośno jest np. o kolejnych innowacjach wprowadzanych do oferty przez rozwijany nad Wisłą, ale posiadający zagraniczną licencję, fintech Spoko. Potentatami na tym rynku są zaś znane od lat takie firmy jak Western Union, MoneyGram czy należąca do Euronetu Ria.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies