Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pod względem popularności kart jesteśmy w tyle za Europą, ale gdy chodzi o terminale wyprzedzamy innych o trzy lata

Za pięć lat w każdym POS-ie w Europie będzie można zapłacić bezstykowo. U nas... już w przyszłym roku

Mamy dobre informacje dla klientów banków wyjeżdżających często za granicę. Visa Europe zapowiedziała przed chwilą na swoim profilu na Twitterze, że do końca 2020 roku wszystkie urządzenia do przyjmowania płatności kartami bankowymi, tzw. terminale POS, będą zdolne do akceptacji płatności zbliżeniowych. Dzięki temu cała europejska sieć akceptacji kart stanie się jednocześnie siecią akceptacji mobilnych płatności bezstykowych, takich jak HCE, Apple Pay czy Samsung Pay.

Przeczytajcie także: Warszawskie parkomaty: gotówka w odwrocie

Tymczasem regulacje Visy i MasterCarda stanowią, że w Polsce pełne przejście terminali na "bezstykowość" ma nastąpić do końca przyszłego roku. W ten sposób w migracji na nową technologię wyprzedzimy większość krajów Europy o trzy lata. Natomiast już teraz możemy pochwalić się tym, że przodujemy pod względem nasycenia sieci akceptacji terminalami zbliżeniowymi.

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec września ubiegłego roku (to najświeższe statystyki jakimi dysponujemy), w naszym kraju funkcjonowało 366 tys. POS-ów z funkcją zbliżeniową. To mniej więcej 80 proc. całej sieci akceptacji, liczącej wówczas 440 tys. urządzeń.

Przeczytajcie także: Sieci handlowe chcą od banków zwrotu interchange

Jeżeli weźmiemy pod uwagę bezwzględną liczbę terminali zbliżeniowych, znajdujemy się na czwartym miejscu w Europie. Tak wynika z najnowszych statystyk Visa Europe pochodzących z połowy ubiegłego roku. Wówczas najwięcej terminali zbliżeniowych funkcjonowało w Hiszpanii. Mieli tam aż 593 tys. tego typu urządzeń. Na drugim miejscu znajdowała się Wielka Brytania z 410 tys. terminali bezstykowych. Natomiast na trzecim miejscu z wynikiem 405 tys. maszyn plasowała się Francja. W Polsce było 311 tys. takich urządzeń.

Fot. Visa Europe

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies