Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Warszawskie parkomaty: gotówka w odwrocie

Dane za ubiegły rok pokazują, że płatności kartami za parkowanie powinny być już wprowadzone dawno temu

Warszawa dysponuje jedną z nielicznych w Polsce, a może nawet jedyną, strefą płatnego parkowania, w której wszystkie parkomaty są przystosowane do przyjmowania płatności kartami bankowymi. Statystyki za miniony rok pokazują, że od tego kierunku nie ma odwrotu, a inne samorządy powinny brać w tym względzie przykład ze stolicy.

Przeczytajcie także: Sieci handlowe chcą od banków zwrotu interchange

Z danych Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie wynika, że obecnie już 20 proc. wpływów z tytułu płatności za parkowanie w strefie regulowana jest za pośrednictwem kart płatniczych. A przypomnę, że dopiero od lata wszystkie stołeczne parkomaty mają terminale płatnicze. Warszawscy kierowcy zapłacili za postój plastikami 13,2 mln zł, z ok. 83 mln zł, jakie miasto zarobiło na parkujących.

Władze Warszawy należy oczywiście pochwalić za rozszerzenie sieci akceptacji kart o wszystkie parkomaty w mieście. Zastanawiam się jednak, kto zdecydował o wyborze urządzeń, w których można uiszczać opłaty za parkowanie. Są bardzo nieergonomiczne, przez co dochodzę do wniosku, iż nikt ich nie przetestował przed wdrożeniem do produkcji, a potem nie zadał sobie trudu żeby sprawdzić, jak działają w praktyce. Nie sposób opłacić parkingu bez dokładnej lektury instrukcji obsługi, ktorą na szczęście zamieszczono na każdym parkomacie.

Przeczytajcie także: Na rynku jest już 27,6 mln kart zbliżeniowych

I w tym upatruję szansy wzrostu udziału płatności mobilnych w przychodach warszawskiej strefy. Aplikacją można zapłacić za parkowanie o wiele łatwiej i szybciej. W ubiegłym roku przez SkyCash (to jedyny operator płatności mobilnych obsługujący warszawską strefę) kierowcy zapłacili 9,6 mln zł. Stanowi to 15 proc. przychodów i daje wzrost o ponad 50 proc. w porównaniu z rokiem 2014.

Mimo tak spektakularnych danych należy podkreślić, że wciąż najczęściej za parkowanie w Warszawie płaci się gotówką. W ubiegłym roku stołeczne parkomaty przyjęły w ten sposób ok. 47 mln zł.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies