Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Autopay Adyen
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Na rynku jest już 27,6 mln kart zbliżeniowych

Przybywa także terminali, pozwalających na płatności bezstykowe

Zbliżeniowa rewolucja trwa. Z raportu Narodowego Banku Polskiego na temat kart płatniczych wynika, że na koniec września ubiegłego roku w portfelach naszych rodaków znajdowało się prawie 28 mln kart zbliżeniowych. W ciągu trzech letnich miesięcy ubiegłego roku ich liczba zwiększyła się o 400 tys. sztuk. Karty bezstykowe stanowiły wówczas już 79,4 proc. wszystkich, wydanych przez banki z Polski.

Przeczytajcie także: PKO zarobi 400 mln zł na akcjach Visy

Poprawia się również infrastruktura do obsługi płatności bezstykowych. Dane banku centralnego mówią, że w III kw. 2015 roku aż 366 tys. spośród 440 tys. funkcjonujących na naszym rynku terminali płatniczych było zdolnych do przyjmowania płatności zbliżeniowo.

Nasycenie kartami bezstykowymi oraz duża liczba POS-ów przystosowanych do ich obsługi decydują o tym, że szybko rośnie liczba transakcji zbliżeniowych. Z danych organizacji płatniczych wynika, że już ponad połowa wszystkich płatności kartami w Polsce odbywa się bez wkładania karty do terminala. Jedynym rynkiem w Europie, na którym w liczbach bezwzględnych przeprowadza się więcej transakcji zbliżeniowych niż u nas jest Wielka Brytania. Tam sukcesem okazały się bezstykowe płatności za przejazdy komunikacją miejską w stolicy i to za sprawą londyńskiego transportu Wielka Brytania przegoniła nas w tej statystyce.

Przeczytajcie także: Bankomatów będzie jeszcze więcej

Tymczasem najnowszy raport NBP o kartach zawiera ciekawą informację na temat bankomatów. Wynika z niej, że we wrześniu 2015 roku działało w Polsce 21647 tych urządzeń, co oznacza wzrost w porównaniu czerwcem o 516 maszyn. Tymczasem w tabelach publikowanych na stronie NBP, znajduje się jeszcze archiwalna statystyka z danymi za II kw. ub. roku. Wynika z niej, że w czerwcu bankomatów było 21689. Najwyraźniej więc bank centralny musiał zweryfikować wcześniejsze dane. Natomiast o pozostałych informacjach zawartych w raporcie pisałem Wam kilka tygodni temu, gdy NBP opublikował tabele statystyczne za III kw. Tekst na ten temat znajdziecie tutaj.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies