Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bankomatów będzie jeszcze więcej

Cardtronics, światowy potentat na rynku bankomatów, chce mocniej zaistnieć na polskim rynku. Właśnie podpisał umowę o współpracy z Monetią

Monetia to sieć agencji płatniczych – punktów, w których klienci mogą m.in. opłacać swoje rachunki. To niemały rynek, ale kurczący się, bo coraz więcej osób przekonuje się do internetowych serwisów bankowych czy aplikacji mobilnych i zdalnie opłaca faktury za media. Firma szuka więc nowych możliwości rozwoju, a jednym z nich jest współpraca z Cardtronics. Monetia będzie szukać lokalizacji dogodnych do instalacji nowych bankomatów Cardtronics, działających pod marką CashZone.

Przeczytajcie także: Temat dodatkowych prowizji od bankomatów może wrócić

Umowa podpisana z Monetią może wskazywać na to, że Cardtronics chce szybciej niż dotąd budować swoją pozycję w Polsce. Od wiosny ubiegłego roku, gdy bankomaty CashZone pojawiły się na naszym rynku, zainstalowano ich ok. 100, głównie na stacjach benzynowych Shell oraz w pasażach Czerwona Torebka. Ile ma zamiar postawić w tym roku? Planów nie ujawnia.

Cardtronics to światowy potentat na rynku bankomatów. Z deklaracji firmy wynika, że ma ich ok. 190 tys. W Europie działa jeszcze w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie ma łącznie ok. 14 tys. urządzeń.

Decyzja amerykańskiej firmy o wzmocnieniu pozycji w Polsce podyktowana jest statystykami, z których wynika, że nasz rynek bankomatowy ma duży potencjał rozwoju. Na milion naszych rodaków przypada ok. 500 bankomatów, podczas gdy w Wielkiej Brytanii – ok. 1100 a w Stanach Zjednoczonych prawie 1400.

Przeczytajcie także: Nowa ciekawa usługa od Euronetu

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec II kw. ub. roku (to najświeższe dane, jakie są dostępne) w Polsce funkcjonowało 21,7 tys. bankomatów. Ich liczba rośnie. Dla porównania w czerwcu 2014 roku było 19,5 tys. urządzeń. Największym operatorem jest Euronet, którego sieć składa się obecnie z prawie 7 tys. maszyn.

Co ciekawe rosnącej liczbie bankomatów towarzyszy spadek liczby transakcji, wykonywanych w tych urządzeniach, co wynika przede wszystkim z rosnącej skali transakcji bezgotówkowych kartami. Specjaliści tę dychotomię tłumaczą reakcją sieci bankomatowych, które spadek liczby wypłat gotówki w pojedynczych maszynach chcą rekompensować sobie wzrostem liczby bankomatów.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies