Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PZU kończy pilotaż i rusza z programem zapobiegającym szkodom w przemyśle

PZU w programie Ryzyko PRO wykorzystuje m.in. internet rzeczy do monitorowania poziomu bezpieczeństwa w kluczowych obszarach działania przedsiębiorstwa

PZU zakończyło pilotaż programu Ryzyko PRO, mającego na celu zapobieganie szkodom w przemyśle. W fazie pilotażowej skorzystało z niego ponad 30 dużych firm, w których w tym okresie nie odnotowano żadnych znaczących szkód. Teraz z kompleksowym systemem prewencyjnym, wykorzystującym m.in. internet rzeczy i technologie oparte na koncepcji Przemysł 4.0, ubezpieczyciel wychodzi do szerszej rzeszy klientów.

Program jest skierowany do przedsiębiorstw ubezpieczających swój biznes w PZU, szczególnie tych, w których z uwagi na skalę działalności i specjalistyczne procesy produkcyjne prawdopodobieństwo wystąpienia szkody jest wysokie. Dla klientów z aktywną ochroną ubezpieczeniową w PZU program jest bezpłatny.

Przeczytajcie także: Alior we współpracy z PZU Zdrowie oferuje telemedycynę do konta

Jak to działa? Inżynierowie ryzyka z PZU udają się na audyt do zakładu przemysłowego, gdzie analizują poziom bezpieczeństwa w newralgicznych dla działania przedsiębiorstwa miejscach. Na tej podstawie opracowują listę miejsc krytycznych, które są cyklicznie sprawdzane przez pracowników zakładu. Część parametrów jest zaś monitorowanych zdalnie.

Wyniki kontroli trafiają do centrum monitorowania PZU Lab, gdzie są następnie analizowane. W przypadku zidentyfikowania zagrożenia klient otrzymuje zalecenie i rekomendacje mające zapobiec powstaniu szkody.

O skuteczności programu decyduje połączenie trzech czynników. Po pierwsze wiedzy ekspertów PZU, po drugie działań edukacyjnych skierowanych do pracowników zakładów produkcyjnych, a po trzecie wykorzystania technologii, dzięki której możliwe jest stałe monitorowanie poziomu bezpieczeństwa w obszarach działania kluczowych z perspektywy ryzyka, takich jak produkcja, logistyka oraz park maszynowy. Ten ostatni aspekt wydaje się szczególnie ciekawy. Tym bardziej że już jakiś czas temu PZU Lab chwaliło się, że pracuje nad rozwiązaniem służącym do wczesnego wykrywania awarii, m.in. na podstawie odczytów z czujników IoT. Dzięki zaprzęgnięciu sztucznej inteligencji system ma być w stanie zgłosić problem kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt godzin wcześniej niż obecnie funkcjonujące rozwiązania.

Przeczytajcie także: Jakie funkcje Blika są dostępne w waszym banku?

Prewencja to jeden z ważnych obszarów działania dla ubezpieczyciela. Zwiększanie poziomu bezpieczeństwa jest korzystne dla obu stron. Klient nie doświadcza szkody, a te potrafią być nie tylko kosztowne, ale i pociągające za sobą ofiary w ludziach. Ubezpieczyciel nie musi wypłacać odszkodowania, które w przypadku poważnych incydentów przemysłowych może sięgać bardzo wysokich kwot.

PZU Lab to spółka z grupy PZU zajmująca się oferowaniem usług w zakresie zarządzania ryzykiem. Firma opracowuje również rozwiązania umożliwiające ograniczanie ryzyk przemysłowych, sięgając przy tym chętnie po nowoczesne technologie i współpracując ze startupami.

KATEGORIA
INSURTECH
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies