Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Apple Pay i Google Pay to przeżytek? Apka Spark umożliwia płatności i odbieranie paragonów z pominięciem amerykańskich "pay"-ów

Spark, autorstwa Platformy Detalistów, już działa. Firma szykuje wdrożenia w dużych sieciach handlowych

Platforma Detalistów, firma współpracująca z takimi sieciami handlowymi jak Ikea, Decathlon czy LPP (właściciel m.in. Reserved, Cropp, Mohito), pochwaliła się dzisiaj wdrożeniem systemu do wydawania i przyjmowania paragonów elektronicznych. Rozwiązanie powstało przy współpracy z m.in. producentem kas fiskalnych Novitus.

Pierwsze elektroniczne paragony zostały już wydane za pomocą systemu nazwanego Spark. Aktualnie korzysta z niego jedna z piekarni w Warszawie. W najbliższym czasie planowane są większe wdrożenia – zapewnił w rozmowie z cashless.pl prezes Platformy Detalistów, Cezary Pierzan.

Co ciekawe jednak system Spark umożliwia także zbliżeniowe płatności mobilne i to, uwaga, nie tylko na telefonach z systemem Android, ale także z iOS, z pominięciem takich portfeli jak Apple Pay i Google Pay, i bez udziału terminali płatniczych. Do korzystania z systemu Spark potrzebna jest aplikacja pod tą samą nazwą, dostępna w marketach App Store i Google Play. Do apki można dodać kartę lub kilka kart dowolnego banku lub banków. A jak to działa?

Przeczytajcie także: Zobaczcie jak wygląda logo Spark

Platforma Detalistów wyposaża placówki handlowe w pasywne czipy NFC (służące do komunikacji zbliżeniowej, podobne czujniki są zainstalowane np. w kartach bezstykowych). Czip nie wymaga integracji z żadnymi systemami elektronicznymi, nie jest też podłączony ani do prądu ani do internetu, a kosztuje, jak to określił przedstawiciel Platformy Detalistów, "dolne" kilkadziesiąt złotych. Za pomocą tych czipów sprzedawca jest identyfikowany, a reszta procesu związanego z płatnością i wygenerowaniem oraz przesłaniem paragonu odbywa się w aplikacji użytkownika.

Ten, po uprzednim zainstalowaniu aplikacji mobilnej Spark i dodaniu do niej karty bankowej, zbliża swój smartfon do czytnika NFC w sklepie lub innym punkcie usługowym. W aplikacji otrzymuje następnie informację na temat swojej transakcji. Po jej zatwierdzeniu płatność jest realizowana z rachunku karty, a w historii transakcji w apce pojawia się elektroniczny paragon.

Jak to możliwe, że płatność jest realizowana z pominięciem systemów Apple Pay czy Google Pay? – Z formalnego punktu widzenia transakcja nie jest realizowana za pośrednictwem komunikacji zbliżeniowej. Czip NFC Spark służy do zidentyfikowania stron transakcji, a płatność przebiega w środowisku online, podobnie jak płatność za przejazd taksówką kartą podpiętą do aplikacji Uber – mówi Cezary Pierzan. Dodaje, że w ten sam sposób przekazywany jest e-paragon. Przy wdrożeniu funkcji płatności Platforma Detalistów współpracowała z operatorem serwisu Przelewy24.

– Granice pomiędzy handlem internetowym i stacjonarnym zacierają się coraz bardziej. Współpraca i wdrożenie systemu Spark po raz pierwszy pozwala nam realizować płatności elektroniczne w handlu tradycyjnym bez udziału terminala kartowego, co daje dostęp do szeregu dodatkowych wartości dla obu stron transakcji, jak np. niższy koszt obsługi płatności – mówi Jacek Kinecki, członek zarządu PayPro, operatora systemu Przelewy24.

Przeczytajcie także: Platforma Detalistów zarejestrowała znak Spark

Zastosowane rozwiązanie wydaje się rewolucyjne, bo pozwala integrować w jednym portfelu karty wydawane przez dowolne banki i fintechy, bez konieczności nawiązywania z nimi bezpośrednich relacji przez operatora aplikacji Spark. Mało tego, pozwala na realizację płatności zbliżeniowych urządzeniami firmy Apple, z pominięciem funkcjonującej do tej pory infrastruktury terminali kartowych, z których korzystają też takie systemy jak np. zamknięty Apple Pay.

Prezes Platformy Detalistów mówi, że istniejące systemy oparte o terminale nie są gotowe na obsługiwanie transakcji w modelu, który wypracowała reprezentowana przez niego firma. – Spark wykorzystuje dostępne możliwości technologiczne i przy zachowaniu wymagań formalnych. Komunikacja NFC w urządzeniach Apple została tu odpowiednio zaadoptowana i jest jednym z elementów tej nowej, alternatywnej infrastruktury – mówi Cezary Pierzan.

Przypomnę, że firma Apple wciąż w pełni nie otworzyła umieszczonych w swoich smartfonach czujników NFC do płatności realizowanych przez zewnętrznych dostawców. – Nasze rozwiązanie formalnie nie wykorzystuje NFC do płatności kartowych więc ograniczenia Apple nas nie dotyczą. Warto zaznaczyć, że na świecie są już znane rozwiązania umożliwiające płatności urządzeniami Apple poza systemem Apple Pay, wykorzystujące np. komunikację Bluetooth (w Polsce to np. Jiffee, przyp. red.). Amerykanie jak dotąd nie podejmują żadnych kroków w celu zablokowania takich usług, co więcej otwierają się na takie wykorzystanie ich urządzeń – mówi Cezary Pierzan.

Przeczytajcie także: Druga firma ma wirtualną kasę fiskalną

Przedstawiciel Platformy Detalistów powiedział też, że pracuje ona już także nad alternatywnym sposobem inicjowania płatności i przesyłania e-paragonów, za pomocą dynamicznych kodów kreskowych wyświetlanych na ekranie smartfona kupującego.

Zdaniem Cezarego Pierzana od dziś rozwiązanie Spark dostępne jest, po wykonaniu prostej integracji, dla każdego sklepu posiadającego odpowiednie urządzenie fiskalne online Novitus. Lista producentów i samych urządzeń fiskalnych ma być w najbliższym czasie rozszerzana. Aplikacja Spark jest bezpłatna i dostępna dla każdego zainteresowanego klienta, posiadającego kartę płatniczą, umożliwiającą płatności w internecie. System Spark może być też zintegrowany z dowolną inną aplikacją, np. oferowaną przez sieć handlową.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies