Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KIR i PKO z nowym projektem opartym na blockchainie. Powstał system raportowania transakcji na oszczędnościowych obligacjach skarbowych

Partnerami technologicznymi przy tym projekcie były firmy IBM i Coinfirm, a rozwiązanie powstało w porozumieniu z Ministerstwem Finansów

KIR i PKO BP poinformowały o wdrożeniu kolejnego rozwiązania bazującego na technologii blockchain. Chodzi o system raportowania transakcji zawartych na oszczędnościowych obligacjach skarbowych, który został uruchomiony w Ministerstwie Finansów oraz PKO w grudniu 2020 r. Partnerami technologicznymi przy tym projekcie były firmy IBM i Coinfirm, a rozwiązanie powstało w porozumieniu z resortem finansów.

Przeczytajcie także: Trwały nośnik KIR-u w Link4

W systemie wykorzystano technolgię blockchain Hyperledger Fabric (HLF), która ze względu na swoje zdecentralizowanie, gwarantuje nienaruszalność i niezmienność procesowanych danych dotyczących transakcji na obligacjach oszczędnościowych. Specjalnie stworzona aplikacja umożliwi zaś generowanie raportów bazujących na aktualnych danych. – Lepsze poznanie i zastosowanie technologii blockchain otwiera drogę do szerszego jej wykorzystania w procesie sprzedaży i dystrybucji obligacji skarbowych, ale nie tylko. Uruchomienie w Ministerstwie Finansów innowacyjnego rozwiązania w zakresie pozyskiwania i raportowania danych pozwoli skutecznie wesprzeć proces zarządzania segmentem detalicznych instrumentów skarbowych – wskazuje Karol Czarnecki, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.

Przeczytajcie także: PKO wprowadza nowe rozwiązanie problemu trwałego nośnika

To już kolejny wspólny projekt KIR-u i PKO, wykorzystujący technologię rejestrów rozproszonych. Wcześniej instytucje opracowały takie narzędzia jak trwały nośnik i trwały nośnik 2.0, przygotowany we współpracy z Hitachi i Operatorem Chmury Krajowej. Z kolei w listopadzie w serwisie cashless.pl mogliście przeczytać o starcie pierwszej w Polsce piaskownicy blockchain, gdzie zarówno startupy, jak i dorosłe firmy mogą testować swoje produkty i usługi, zanim wejdą z nimi na rynek.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies