Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ruszyła pierwsza w Polsce piaskownica blockchain. To szansa zarówno dla startupów, jak i dojrzałych firm

Udział w programie jest bezpłatny, a twórcy liczą na to, że pozwoli on spopularyzować nowe technologie w biznesie

Wystartowała platforma Sandbox Blockchain, na której firmy mogą testować rozwiązania blockchainowe przeznaczone głównie dla rynku finansowego. Twórcy deklarują, że to jedyne tego typu narzędzie w Polsce, a jego podstawowym celem jest popularyzacja szeregu technologii oraz wsparcie startupów, które będą mogły działać w zamkniętym, bezpiecznym środowisku. Docelowo ma to pomóc całej polskiej gospodarce, która stanie się bardziej innowacyjna.

Przeczytajcie także: Coraz bliżej końca Wirecard

Jakie korzyści daje platforma? Przede wszystkim można na niej za darmo testować produkty i usługi, nim wejdą one na rynek. To też szansa na zapoznanie się z najnowszymi technologiami pod okiem specjalistów z wielu dziedzin. Startupy będą także wspierane w dopracowywaniu biznesowej strony pomysłów i ich ewentualnej komercjalizacji oraz promocji. Wszystko ma się odbywać w zgodzie z wymogami polskiego prawa.

Twórcy przekonują, że piaskownica blockchain to przede wszystkim bezpieczne środowisko, które pozwoli ograniczyć koszty, czasem przerastające możliwości startupów. Dzięki niej będą mogły szybko sprawdzić pomysły i zwiększyć ich skalę. Z kolei spełnienie rygorystycznych wymogów prawnych sprawi, że nowymi produktami szybko mogą się zainteresować duże podmioty z rynku krajowego i międzynarodowego. Za sprawą tego narzędzia czas od pojawienia się pomysłu do jego wdrożenia może ulec skróceniu.

Przeczytajcie także: Beesafe rozwija się na polskim rynku

Nową platformę uruchomiono dzięki współpracy kilku instytucji. KIR pełni rolę lidera projektu, dostarcza niezbędną infrastrukturę oraz wsparcie technologiczne. IBM to partner technologiczny, który odpowiada za budowę platformy wykorzystującej technologię Hyperledger Fabric (rozwijanej przez Linux Foundation). Podmiot będzie też pełnił funkcję doradczą – warto pamiętać, że to właśnie IBM tworzył podobną piaskownicę na rynku litewskim.

W gronie twórców znajdziecie także Operatora Chmury Krajowej. Zapewni on w pełni zautomatyzowaną platformę udostępnianą w modelu platform as a Service. W dalszej fazie projektu Chmura Krajowa zamierza działać jako akcelerator technologiczny, by umożliwić korzystanie z sandboxa jak najszerszej grupie firm.

Przeczytajcie także: Revolut oferuje klientom własną bramkę płatniczą

PKO BP to z kolei akcelerator prowadzący nabór i selekcję startupów, które chcą skorzystać z udostępnianego środowiska blockchain. Na liście partnerów znaleźć można także Komisję Nadzoru Finansowego oraz Fundację FinTech Poland.

Podmioty zainteresowane uczestnictwem w tym projekcie, mogą już zgłaszać swoje zainteresowanie – wystarczy zajrzeć pod ten adres, by uzyskać więcej informacji. Twórcy podkreślają, że rozwiązanie kierowane jest głównie do młodych firm, ale chęć udziału w programie mogą też wyrazić średnie przedsiębiorstwa, a nawet korporacje – wystarczy, że mają pomysł, który zostanie pozytywnie zweryfikowany.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies